Home inceleme CURA 2.7 Beta Yayınlandı

CURA 2.7 Beta Yayınlandı

CURA 2.7 Beta Yayınlandı
image_pdfimage_print

En iyi, en verimli ve kullanımı en kolay dilimleme yazılımına dönüşmesi için sürekli yenilenen Cura, 2.7 Beta sürümüyle karşınızda.

Tüm kullanıcıların katkıları ile birlikte Cura gelişimine devam ediyor. Cura 2.7 Beta sürümüyle gelen yeni özelliklere bir göz atalım

Lütfen dikkat: Beta sürümlerinde tamamlanan Cura versiyonlarındaki gibi hatasız baskı, kaliteli üretim vb. özelliklerin olduğu garanti edilemez. Beta sürümünde çoğu fonksiyon hala test edilmektedir.Çok önemli bir proje üzerinde çalışıyorsanız, lütfen en son tamamlanan sürümü kullanın. (Cura 2.6.2)

Cura hakkındaki her türlü görüş, şikayet ve sorununuz hakkında bizimle iletişime geçebilir, beyin fırtınası oluşturabilirsiniz.

Top Surface Skin: Artık baskı süresini artırmak ve yüksek kaliteli üst yüzeyler elde etmek için en üst katların yazdırma ayarlarını ayrı ayrı belirtebileceğiz. Karşılaştırma için görselleri inceleyebilirsiniz.

 

 

PrintThinWalls: Nozul yarı boyutuna kadar daha küçük kısımların yazdırılmasını sağlayan deneysel bir özelliktir. Örnek için görsele göz atabilirsiniz.

Ironing (a.k.a Neosanding):  Henüz deneysel olarak geliştirilen özellik modelin son katmanında oluşan çapakların giderilmesi için nozulun filament akıtmadan yüzey üzerinde gezinmesini kapsıyor.

GradualSupportInfıll: Desteklerin yoğunluğu bu ayarla birlikte değişerek, modelde kenar kalitesini arttırırken daha hızlı baskı ve daha az malzeme kullanımı için geliştirilen bir özelliktir. Aşağıda bir örnek verilmiştir. 

SupportInfıllLayerThickness: Artık desteklerin ‘Katman Yüksekliğini’ modelimizin katman yüksekliğinden bağımsız olarak bu ayar sayesinde değiştirebiliyoruz. Zamandan kazanmak için desteklerin kalitesini düşürerek baskı hızını arttırabilirsiniz. Örnek görsel aşağıdadır.

Relative Z Seam: Z ekseninde katman geçişlerinde görülen izlerin seçtiğimiz ayarlara göre nasıl gözüktüğünü gerçekçi bir simülasyon ile görmek artık mümkün. Aynı koordinatta katman değişimi var ise bunu modelimizin neresinde olduğunu aşağıdaki görselde olduğu gibi artık görebiliyoruz.

Prime TowerPurge: Ultimaker3 Ailesinde 2 PrintCore kullanımında yapılan baskı kulesinin içerisinde nozulda akan çapağı baskı kulesine silme özelliği eklenmiştir. Tasfiye edilecek materyal miktarı “Prime TowerPurge Volume” ayarında belirtilebilir.

First LayerLineWidth: İlk katmanın çizgi genişliğini artık çoklu ayarlar ile değiştirebiliyoruz. Bu sayede Brim ve modelin kendisinin daha fazla baskı tablasına yapışmasını sağlar.

PauseStandbyandResumeTempature: Yanmış filament ve nozul tıkanıklıklarını önlemek için uzun duraklamalarda baskı esnasında nozul’u soğutur. Duraklatmanın sonunda baskı devam etmeden önce nozul baskı sıcaklığına tekrar ulaşacaktır.

Extruder Per Feature: Özel baskı ayarlarını (walls, infill,skin vb.) istediğiniz nozul’a atayabilirsiniz. Bunun güzel bir örneği; daha hızlı bir baskı için (UM3 için) İnfill: AA 0.8mm Nozzle birlikte Walls:AA 0.4mm Nozzle ile baskı alınabilir. Aşağıdaki görselde farklı seçimleri görebilirsiniz.

 

 

 

 

Arayüz Özellikleri

 

Dark Theme: Cura için koyu tonlu bir tema eklendi. Göz yorgunluğunuz için bu koyu temayı seçebilirsiniz. Seçim için; “Preferences > Themes > Dark”.

  • Üst gezinme çubuğu yeniden tasarlandı: Kullanıcı arayüzü iyileştirilerek “Prepare” ve “Print” bölümü arayüzün sağ tarafından sola doğru taşındı.
  • Yeni klavye kısayolları: Kısayol tuşları (Q, A, Z, W) ve sekme tuşlarını kullanarak model ayarlarına müdahale edilebilir. Q, “hareket” A “ölçeklendirme”, Z “döndürme” ve W “aynalama” seçer. Arabirimler arasında gezinmek için sekme tuşunu kullanabilirsiniz.
  • Kütüphane Eklentisi: Yeni eklenen bu eklenti sayesinde tüm plug-in’lere tek bir kütüphaneden kolayca erişebileceksiniz. Seçmek için “Extensions >Plugin Browser >Browseplugins” seçeneğine gidin.
  • SolidWorks dosyalarını STL olarak alın: SolidWorks ile uyumlu olan, SLDPRT dosyalarının otomatik olarak STL formatına dönüştürüp Cura’ya aktarılmasını sağlayan yeni bir eklenti. Bu eklenti, ‘Kütüphane Eklentisi’ bölümünde bulunabilir.
  • Fare imlecinin konumuna doğru yakınlaştırın: ‘Preferences’ kısmında artık ekrandaki imleç konumuna yaklaşabileceğiniz bir seçenek bulunmaktadır.
  • Scroll hızı artışı: Zoom in ve zoomout hızı şimdi önceki sürümlerden üç kat daha hızlı.
  • Ek araç ipuçları: Yazıcı ayarlarını için ek araç ipuçları eklenmiştir.
  • Dil seçenekleri genişledi: ‘Preferences’ menüsünden seçilebilir. (13 ayrı dil desteği)

Yeni Yazıcılar

PeopolyMoai, DiscoEasy200, Cartesio, EasyArtAres, 3Dator, Rigid3D, Type A Series1, HelloBEEPrusa

Hata düzeltmeleri

Daha önceki versiyonlarda yaşanılan birçok hata düzeltildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.