Home Haber Yeni Yöntemle VR’da Gerçeklik Algısı Boyut Atlıyor

Yeni Yöntemle VR’da Gerçeklik Algısı Boyut Atlıyor

Yeni Yöntemle VR’da Gerçeklik Algısı Boyut Atlıyor
image_pdfimage_print

Sanal gerçeklik teknolojisinin sadece gözümüz ile kontrolcü arasında olmaması gerektiğini düşünüyorsanız, geliştirilen yeni yöntem tam da size göre.

Elektriksel uyarım yöntemiyle kaslarınızı uyararak gerçekliğin içinde gerçeklik yaşamanızı sağlayan bu yeni yöntem, düşündüğümüzden de kısa bir süre içerisinde VR teknolojisinde kendine yer bulabilir.

 

 

Hasso-Plattner-Institut‘den bir grup bilim insanının geliştirmiş olduğu teknoloji, kasların elektrik ile uyarılmasına dayanıyor. Haptics for VR Walls isimli teknoloji, kişi ağırlık kaldırmaya çalıştığında gerekli bölgelere elektrik şoku vererek, kişiye gerçek bir eylemde bulunuyormuş hissiyatı veriyor.

 

 

Sırtında VR sistemi taşıyan kullanıcı, vücuduna bağlı birtakım sensörlerle oyunu oynamaya başlıyor. Ardından vücuduna verilen elektrik şokları sayesinde kendini fiziksel olarak oyunun atmosferinde hissediyor.

Uygulama alanlarının genişlemesiyle büyük bir etki yaratabilecek olan bu teknoloji, aslında pek de yeni değil. Daha önceleri, benzer bir tekniği kullanarak bir insanın başka bir insanın bedenini kontrol edebilmesi mümkün olmuştu. Heyecan verici bu gelişmenin ticari hale gelmesi için sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: donanimhaber.com | ilgili içeriğe git

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.