Home Haber Yangında Kaybettiği Kabuğuna 3B Yazıcı Sayesinde Kavuştu

Yangında Kaybettiği Kabuğuna 3B Yazıcı Sayesinde Kavuştu

Yangında Kaybettiği Kabuğuna 3B Yazıcı Sayesinde Kavuştu
image_pdfimage_print

Çağımızda, yaralanan, onarılmaya ihtiyaç duyan hayvanların problemlerine çare bulmanın en hızlı ve kolay yolu tartışmasız 3B yazıcılar.

 

 

Fred, bir dişi olduğunun anlaşılmasından sonraki ismiyle Freddy, bir orman yangını sonucu kabuğunu kaybetti. Doktorlar ise hemen yardıma yetişti ve Freddy’nin kendisini dış etkenlerden koruması için ihtiyaç duyduğu kabuğu bir 3B yazıcı kullanarak üretti.

Freddy, ölmek üzereyken yangın çemberinin içerisinden veteriner Rodrigo tarafından güçlükle çıkartılmış. Kaplumbağanın yaklaşık 6 haftadır beslenememesi ve durumunun çok kötü olması gerekçesiyle veteriner, tedavi edilip edilemeyeceğinden emin olamamış. Bu durumu diğer veterinerler ile görüşen Rodrigo, 3B yazıcıların bu işin üstesinden gelebileceğini duyduktan sonra kaplumbağayı yanına almaya karar vermiş. 

Süreç, kaplumbağanın gövdesinin farklı açılardan fotoğraflanmasıyla başlamış. Bu bilgilerden, üretilecek kabuğun kesin ölçüleri çıkartılmış. Daha sonra kendisine gönderilen parametreleri alan doktor Paulo, modeli 4 parçaya bölüp PLA hammadde ile üretmeye başlamış.

Üretim tamamlandığında ortaya bembeyaz bir kabuk çıkmış. Beyaz rengin, kaplumbağanın doğal yaşamını etkilediği gerekçesiyle renklendirilmesi gerekmiş. Bu konuda sanatçı Yuri Caldera, görünen o ki işin üstesinden gelmeyi başarmış.

 

 

 

Fotoğraflardan ve aşağıdaki videodan da anlaşılacağı gibi üretilen kabuk üzerinde çok sayıda girinti-çıkıntı bulunduran neredeyse gerçek bir kabuğa benziyor. Bu konuda, veterinerlerin zaman harcayıp son derece gerçekçi bir kabuk üretmiş olmalarını da kutlamak gerekiyor.

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.