Home Haber NASA Uzaya İkinci 3B Yazıcıyı Gönderdi

NASA Uzaya İkinci 3B Yazıcıyı Gönderdi

NASA Uzaya İkinci 3B Yazıcıyı Gönderdi
image_pdfimage_print

NASA, 2014 yılında uzaya bir 3B yazıcı göndererek astronotların çeşitli alet ve araçlarını bu 3B yazıcılarda üretmesini hedeflemişti. Aradan uzun zaman geçti. Teknolojinin gelişmesi yenilikleri de beraberinde getirdi. Dolayısyla uzaya ikinci bir 3B yazıcının gönderilmesi gereksinimi doğdu.

23 Mart’ta Cygnus adlı uzay aracı ile uzaya gönderilen 3B yazıcı, astronotların ihtiyaç duyduğu 3,5 tonluk diğer malzemelerden sadece bir tanesi.  Bu yeni 3B yazıcı, yine uzay koşulları için 3B yazıcılar üreten bir girişim olan Made In Space tarafından geliştirildi.

Bir öncekinden yaklaşık olarak 2 kat daha büyük olan 3 boyutlu yazıcı yine aynı şekilde yerçekimsiz ortamda plastiği nozuldan sorunsuz bir şekilde akıtabilecek bir şekilde tasarlandı.

Geliştiricilere göre yazıcı şu an bir prototip olarak deneme amaçlı gönderildi. Asıl yazıcı şimdikinden daha hızlı çalışacak ve farklı materyaller kullanabilecek.

İkinci jenerasyon AMF 3B yazıcının, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yaşam süresi dikkate alındığında, türünün son örneği olacağı tahmin ediliyor. Ancak yeni bir yazıcı gelmese de, süreç yazılım ve donanım güncelleştirmeleri ile dengelenecek.

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.