Home Haber GravitySketch: 3B Tasarım Artık Çok Kolay

GravitySketch: 3B Tasarım Artık Çok Kolay

GravitySketch: 3B Tasarım Artık Çok Kolay
image_pdfimage_print

2013’te bir grup mühendis tarafından başlatılan startup Gravity’nin bir ürünü olan GravitySketch, 3B tasarım yapmayı son derece kolaylaştırıyor. Solidworks veya Autocad gibi karmaşık tasarım yazılımlarıyla boğuşacak zamana sahip olmayanlar ve çocuklar için bulunmaz bir cevher olarak nitelendirebileceğimiz GravitySketch bunu “Direct 3D Generation” ile başarıyor. 

Direct 3D Generation isminden anımsayacağınız gibi GravitySketch, el hareketlerinize bağlı olarak, içgüdüsel 3B boyutlu tasarımlar yapabileceğiniz bir uygulama. Şu an sadece App Store üzerinden kullanıcılarla buluşan uygulama rakiplerinden çok farklı çalışıyor.

Uygulamayı indirdiğinizde karşınıza çıkan içgüdüsel tasarım ve kullanım rahatlığı sayesinde birkaç parmak dokunuşu sonrasında usta bir sanatçı olup çıkıyorsunuz! Piramitler, yüksek binalar, karmaşık roketler ve daha fazlası… Bu açıdan bakıldığında GravitySketch, aldığı yatırımları da fazlasıyla hak ediyor. Günümüzün ağır tasarım programlarına alternatif olabilecek program, sahip olduğu diğer özellikler sayesinde sadece bir 3B tasarım programı olmadığını gösteriyor.

 

 

Yatırımcılar da GravitySketch’in kendisine özel bir kullanıcı kitlesi olacağına oldukça inanmış durumdalar ki yanıldıklarını söyleyemeyiz. GravitySketch, InnovationRCA, UnLtd SeeChange ve James Dyson Foundation tarafından destekleniyor. Ve San-Francisco merkezli girişim hızlandırıcı programı Founder.org da girişimi destekleyenler arasında.

3B baskı alanına yepyeni bir soluk getirecek gibi görünen GravitySketch sayesinde saniyeler içinde 3B modelinizi üretip yazıcınıza verebilir veya isterseniz ürettiğiniz modeli Shapeways ya da 3D Hubs gibi 3B baskı platformların sayesinde üretilmiş bir şekilde teslim alabilirsiniz.

AR (Artırılmış Gerçeklik) sayesinde ürettiğiniz 3B modelleri telefonunuzu kullanarak yansıtabilir ve ürünün gerçek boyutları hakkında da bir izlenime sahip olabilirsiniz.

Alban Denoyel, Co-Founder & CEO şunları söylüyor: “Günümüzde 3B içeriği kişiselleştirmenin yolları VR, AR ve 3B baskı ile adeta bir patlama yaptı. Dolayısıyla 3B içeriği süper basit bir şekilde oluşturmak için kesintisiz büyüyen bir gereksinim var.”

GravitySketch uygulaması App Store üzerinden indirilebilir.

Yazar: Çağan Kuyucu

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.