Ultimaker Cura 5.0 Beta Sürümü Neler Vadediyor?
image_pdfimage_print

Ultimaker Cura 5.0 beta yazılımı şimdiye kadar gördüğü en büyük iyileştirmelerden bazılarını beraberinde getirdi. Bu sürüm ile birlikte, tüm Ultimaker Cura kullanıcıları, güçlü üretilmiş parçaların yanı sıra ince ayrıntıları ve duvarları yazdırırken yüksek baskı kalitesi bekleyebilir. Ek olarak Ultimaker sahipleri baskı sürelerini %20’ye kadar azaltacak iyileştirilmiş baskı profillerinden faydalanabilecek.

Daha ince ayrıntılar, daha güçlü baskılar

Ultimaker Cura 5.0’in en büyük gelişmesi yeni dilimleme motoru, değişken çizgi genişliğine izin veriyor. Önceden, dilimlenmiş dosyalar, kullanılan hat genişliği ayarlarına ve meme çapına bağlı olarak tutarlı bir çizgi genişliği kullanırdı. Bu, bir dosyayı dilimlerken, baskının bir kısmı iki buçuk satır kalınlığındaysa, Ultimaker Cura’nın iki satır oluşturacağı ve aralarında küçük bir boşluk bırakacağı anlamına geliyordu. Bazı durumlarda (çok küçük ayrıntılar gibi) bir satırdan daha az kalınlıktaki alanlar hiç yazdırılamıyordu.

İki duvar arasında küçük ama önemli bir boşluk bırakılacak bir dosyayı dilimlerken, onu doldurmak için genellikle bir dizi çapraz çizginin üretilmesi, bu davranışın bir diğer olumsuz tarafıydı. Örneğin:

Ultimaker Cura 4.13 dolgu hatları X Ultimaker Cura 5.0 dolgu hatları

Bu yeni motorla, bir çizginin genişliği yazdırma sırasında dinamik olarak ayarlanıyor. Bu, çizgiler arasında daha az boşluk, daha verimli takım yolları, ince duvarları ve ince ayrıntıları yazdırırken daha fazla doğruluk anlamına geliyor. Sonuç olarak hem daha güçlü hem de daha iyi görünen parçalar elde edilebiliyor.

Aşağıda, Ultimaker Cura 4.13 ile karşılaştırıldığında değişken çizgi genişliğinin nasıl farklı dilimlenmiş dosyalara yol açtığını gösteren dilimleyici ön izleme modunda bir örnek yer alıyor;

Dilimleyici ön izleme modunda bir örnek

Bu modda daha önce imkansız olan ince detaylar ve ince duvarlar artık basılabliyor. Ulaşılan sonuç hem dilimleyicide hem de basılı parçalarda görülebiliyor. Ultimaker Cura 4.13’te ön izlenen bazı küçük Benchy modelleri:

Ultimaker Cura sürüm 4.13’te %20, %15 ve %10 ölçeğinde dilimlenmiş bir Benchy

Bu modeller, 0,1 mm’lik bir katman yüksekliği ve 0,25 mm’lik bir AA baskı hücresi kullanılarak dilimlenmiş. Gri olan kısımlar dilimlenemeyecek kadar küçük detayları barındıyor. Göründüğü üzere %20 ölçekli Benchy iyi ama bundan daha küçük ölçeklendiğinde, modelin parçalarının yazdırılması imkansız hale geliyor. Ultimaker Cura 5.0’daki aynı modeller:

Ultimaker Cura sürüm 5.0’da %20, %15 ve %10 ölçeğinde dilimlenmiş bir Benchy

Önceki sürümün aksine, Ultimaker Cura 5.0 beta kullanılarak dilimlenen modellerde dilimleme sorunu yaşanmıyor ve iyi ayarlanmış bir yazıcıda üretilirken sorun yaşanmıyor.

Ek iyileştirmeler

Yeni dilimleme motoru Ultimaker’ın baskı profillerini daha da geliştirmeyi sağlayarak onları her zamankinden hızlı bir hale getirdi. Ultimaker yazıcı kullanıcıları, baskı süresinde %20’ye varan azalmalar bekleyebilir. Sunulan baskı hızı iyileştirmeleri, Ultimaker Cura 4.13 güncellemesinde bulunuyor. Ultimaker Cura 5.0 beta sürümüne aşağıdaki iyileştirmeler de yer alıyor;

  • Apple M1 çipleri için destek: Bir dizi görsel hatanın düzeltilmesi sonucunda Apple M1 çip kullanıcıları geliştirilmiş uyumluluğun keyfini çıkarabilir.
  • Yenilenmiş Ultimaker pazar yeri entegrasyonu: Ultimaker Cura’nın içindeki Ultimaker Marketplace’e erişim için iş akışı kolaylaştırıldı. Kullanıcı arayüzü geliştirildiğinden dolayı eklentileri ve malzeme profillerini bulmak ve yüklemek artık daha kolay ve daha hızlı bir hal aldı.
  • Geliştirilmiş kullanıcı arayüzü: Güncellenmiş menüler ve geliştirilmiş bir sanal yapı plakası dahil olmak üzere, kullanıcı arayüzünde birçok ince ayar ve iyileştirme yapıldı.

Kaynak: ultimaker

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.