Home Haber Project Seafood, Yere Atılan Plastikleri Toplayarak Harika Filamentler Üretebilirsiniz

Project Seafood, Yere Atılan Plastikleri Toplayarak Harika Filamentler Üretebilirsiniz

Project Seafood, Yere Atılan Plastikleri Toplayarak Harika Filamentler Üretebilirsiniz
image_pdfimage_print

Yere atılan plastikleri toplayarak filament üretme fikri kimilerimiz için sıkıcı gelebilir. Ancak olaylara farklı bir bakış açısından baktığımızda, 6 ay boyunca karavanlarıyla kıyı-kıyı dolaşıp sahile atılmış plastikleri (çoğunlukla su şişesi kapakları) toplayarak onları filament haline getiren Fabian ve Jennifer ikilisi, çok iyi bir iş başarmış gibi gözüküyorlar.

 

Karavanlarına aldıkları Ultimaker Original ile İspanya’dan Morocco’ya kadar onlarca sahilden topladıkları kapakları yanlarına aldıkları çap ölçüm aleti ve diğer birkaç malzeme sayesinde kullanıma hazır bir filamente dönüştüren Fabian ve Jennifer, sahillerin plastik çöplerle dolu olduğunu ve 3D yazıcıların plastiği işleyip ortaya mükemmel ürünler çıkarma yeteneğinden faydalanarak dünyada küçük ama etkili bir değişim yaratmak istediklerini ifade ediyorlar.

Proje süresince topladıkları plastikleri kullanarak ürettikleri nesneler arasında ise bir tarak ve güneş gözlüğü bulunuyor.

 

Aynı zamanda bu uzun yolculuk süresince, kumla karışmış plastik parçalarına rağmen Ultimaker Original‘ın kendilerini asla yarı yolda bırakmadığını da belirtiyorlar.

Gelecekte bireylerin büyük bir kısmının 3D yazıcı sahibi olacağı, veya 3D yazıcılara kolayca erişim sağlayabileceği göz önüne alındığında aslında ikili tarafından başlatılan bu hareketin daha geniş kitlelere yayılması halinde dünyayı daha temiz ve  yaşanabilir bir hale getirebiliriz.

Ultimaker 3D yazıcı ailesinin Original adlı üyesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Çağan Kuyucu 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.