Home Haber Kişiselleştirilebilir Motorsiklet Energica EGO

Kişiselleştirilebilir Motorsiklet Energica EGO

Kişiselleştirilebilir Motorsiklet Energica EGO
image_pdfimage_print

Daha önce çeşitli blog yazılarımızda 3B yazıcıyla üretilmiş bisiklet ve arabalardan bahsetmiştik. Son kullanıcıya yönelik bu tip üretimler bizi bir hayli heyecanlandırıyor. 

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES 2016’da meraklılarını heyecanlandıran birçok ürün ve hizmet beğeniye ve deneyime sunuldu.

 

 

Büyük markaların yeni ürünlerini tanıtmak için kıyasıya yarıştığı bu etkinlikte Energica Ego isimli elektrikli motorsiklet büyük ilgi gördü. 

Energica CEO’su Franco Cevolini’nin de üretimde yer aldığı elektrikli motorsikletin dikkat çeken yönü, gövdesinin 3 boyutlu yazıcı kullanılarak üretilmiş olması.

 

 

Üretiminde 3B yazıcı kullanılıyor olması son kullanıcılar için büyük bir sürprizi de beraberinde getiriyor. Şöyle ki, motoru satın almak isteyen kullanıcılar henüz satın alma aşamasında motorun gövdesindeki parçaları kendi tasarım zevklerine göre diledikleri şekilde özelleştirebiliyorlar.

 

 

Meraklıları için motorun özelliklerinden bahsedelim; 0 – 100km’ye 3 saniyede çıkan motorun maksimum hızı 150km/h. Fiyatı ise 22.000€ – 25.000€ arası değişiyor.

Bundan önceki yazılarımızda birçok defa 3B baskı teknolojisinin özelleştirme konusunda bir devrime sahne olacağından bahsetmiştik.

Energica Ego tarafından belki de ilk defa tam anlamıyla özelleştirilebilir, gerçek bir motorun son kullanıcılara açılmasının haberini alıyoruz.

Bu duyuruyla birlikte gelecek yıllarda Energica, Toyota, colorFabb, Peugeot vb. markaların ışığında özelleştirilebilir ürünlerin hayatımızla iç içe olacağını söyleyebiliriz.

Çok fazla heyecanlanmanızı istemeyiz ancak, özelleştirilebilir elbiseler bizi bekliyor olabilir.

 

Yazar: Çağan Kuyucu 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.