Home Haber Penguen Bagpies Protez Ayaklarına Kavuştu

Penguen Bagpies Protez Ayaklarına Kavuştu

Penguen Bagpies Protez Ayaklarına Kavuştu
image_pdfimage_print

Bir balıkçının avlanma ritüeli sırasında ayağına dolanacak olan misinanın onun 9 yıl boyunca zıplayarak yürümesine neden olacağını nereden bilebilirdi ki penguen Bagpies? Misinanın ayağına dolanmasıyla hayat koşulları oldukça kötüye giden Bagpies, Uluslararası Buzul Merkezi tarafından kurtarıldığında sol ayağı kesilmek zorundaydı. Neredeyse 2007’den beri gözetim altında tutulan penguenin tek umudu tahmin edebileceğiniz gibi bir 3B yazıcı oldu. Doktorlar gerekeni yaptılar, ayağını kestiler, ancak 3B yazıcıyla ona yeni bir protez ayak takmak şartıyla…

Özel olarak araştırmacılar tarafından büyük bir dikkatle tasarlanan bu protez ayak, penguenin tekrar yürümesini ve yüzebilmesini sağlayacak. Aynı zamanda penguenlerin iki ayakları üzerinde sallanarak yürüdüklerini düşünürsek, bu gerçek anlamda penguenin hayatında bir dönüm noktası olarak düşünülebilir.

 

 

Tasarım süreci Canterbury Üniversitesi eski öğretim görevlisi Don Lucas’ın yardımıyla tamamlandı. Bu işin en zor kısmının penguenin ayağını tarayıcı ile taramak olduğunu söyleyen Lucas, penguen çok fazla kıpırdandığı için bu sürecin kendilerine yaklaşık olarak 30 saate mal olduğunu açıkladı.

3B modeller tasarlandıktan sonra penguene en uygun ölçüleri bulmak için aynı protezin farklı boyuttaki versiyonları defalarca üretildi. En son penguene tam anlamıyla uyan protez bulunduğunda, protezi penguene takmak pek de kolay olmamış. Bagpies, yeni bir ayağa sahip olacağını bilseydi muhtemelen bu kadar kıpırdamazı…

Ancak hikaye burada sonlanmadı. Penguenin şu an ayağına takılan protez sert bir plastikten yapılmış. Bir sonraki hedef, tasarımı daha ergonomik bir yapıda tasarlamak ve silgi dokulu bir materyal ile protezi yeniden üretmek. Şu an için düşe kalka yürüyen Bagpies’ın, protez ayaklara alışmasının biraz zaman alacağı söyleniyor. 

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.