Home Haber 3B Yazıcıda Üretilen Roket Vulcan-1 Başarıyla Fırlatıldı

3B Yazıcıda Üretilen Roket Vulcan-1 Başarıyla Fırlatıldı

3B Yazıcıda Üretilen Roket Vulcan-1 Başarıyla Fırlatıldı
image_pdfimage_print

San Diego araştırma öğrencileri tarafından SEDS programı kapsamında geçtiğimiz günlerde başarıyla fırlatılan Vulcan-1 adlı roket, motorunun baştan aşağı 3B yazıcıyla üretilmesi bakımından dünyada bir ilk olma niteliği taşıyor.

 

 

Sıkı bir çalışma sonucu elde edilen bu başarı, ilk başlarda sadece birkaç öğrencinin katılımıyla ivme kazanmıştı. Ancak proje ilerledikçe, gelecekte neler olabileceğini fark eden öğrencilerin de katılımıyla, neredeyse 60’ın üzerinde çeşitli mühendislik dallarında uzmanlaşmış öğrenciler de araştırma grubuna dahil oldu. Öğrenciler bu projeyi geliştirirken Maker Labs, NASA ve XCOR’dan malzeme ve ekipman desteği; diğer uzay ajanslarından da mentorluk desteği aldı.

Aynı zamanda Kickstarter üzerinde roketin vücut kısmını üretmek için kampanya başlatan öğrenciler, koydukları 15.000$’lık hedefi 6000$ aşmayı başardılar.

Yalnızca 5.79 metre uzunluğa ve 20 santimetre genişliğe sahip olan bu roket 750 kilogramlık itme kuvveti uygulayabiliyor. Olduğu gibi 3B yazıcıdan çıkan Ignus adlı roketin motoru ise Inconel 718 adı verilen materyal ile metal sinterleme tekniği kullanılarak üretildi.

 

 

Gelecekte bu tür teknikleri kullanarak gelişmekte olan ülkelere ucuz maliyetli internet uyduları bile fırlatmanın mümkün olabileceğini söyleyen SEDS başkanı Darren Charrier, bu tür çalışmaların öneminden bahsetti. Özellikle üniversite öğrencilerinin bu girişimi medya tarafından da büyük ilgi topladı ve kim bilir, belki de diğer öğrenciler için de bir umut ve güç kaynağı oldu!   

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.