Home İlham Filamentlerinizi Geri Dönüştürün: ProtoCycler

Filamentlerinizi Geri Dönüştürün: ProtoCycler

Filamentlerinizi Geri Dönüştürün: ProtoCycler
image_pdfimage_print

Evimize, iş yerimize 3B yazıcı alıyoruz, birkaç kilo da filament alıyoruz ama yetiyor mu? Özellikle acemiyseniz filamentleri boşa harcama ihtimaliniz var. Tasarım hatalarınız veya baskı hatalarınız olacaktır.

ReDeTec, 2014 yılında Indiegogo’da başlattığı kampanyayı 2015 yılında %146 fonlama ile bitirmiş ve bizi bekleyişe itmişti. Şimdi o ilgi çekici ürün neredeyse teslimata hazır.

Sürekli yeni 3B yazıcı haberi girdiğimiz şu günlerde, bu kadar 3B yazıcı varken ihtiyacımız olan en önemli şey: Filament. Sürekli filamente para vermek istemiyorsanız veya sipariş edip beklemek zor geliyorsa, sizin için çare: ProtoCycler (Bu alanda ilk veya tek değil ama fiyat/performans ürünü olduğu iddia edilebilir)

900 $ fiyatıyla sipariş verebildiğiniz ve birkaç ay içinde evinizde olması muhtemel olan bu filament geri dönüştürücü şu an sadece PLA ve ABS ile çalışabiliyor. Henüz, pet şişe gibi dış malzemelerle uyum vaat edemeyen ProtoCycler, beğenmediğiniz-sorunlu baskılarınızı geri dönüştürebiliyor. İstediğiniz her rengi elde edebildiğiniz gibi, cihaz geri dönüştürme sonucunda filamenti ruloya sarıp hazır ediyor.

1 kilogram için tahmin edilen süre, filamentin cinsine göre değişkenlik gösterecektir, 2 ila 5 saat arası.

Nozzle değiştirmeden 3,5 mm’e kadar her çapta filament elde edebildiğiniz ProtoCycler’de öğütücü elle çalıştırılıyormuş. Belki de bu sorunu MixFlow hariç tamamen açık kaynaklı bir sistem olması sayesinde siz kendiniz bir motor monte ederek halledebilirsiniz.

 

2017’nin ilk çeyreğinde teslimata başlayacaklarını söyleyen üretici şirket henüz kesin bir tarih vermese de bu haber acemilerden, hobicilere, makerlerden ve işletmelere kadar 3B yazıcısı olan herkesi sevindirecek gibi duruyor.

Derken, kötü bir haber vereyim. İlerde değişir mi veya kendiniz farklı bir yöntem bulabilir misiniz bilmem ama şu an ürünün kargo bedeli Türkiye’ye tam 250$. Ürünle birlikte 1150$ gözden çıkarmanız gerekebilir. Yani aslında acemiler veya hobiciler için o kadar da iyi bir haber olmayabilir.   

 

Kaynak: 3ders.org | İlgili içeriğe git

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.