Home Haber 3B Nesnelerinizi Vakumlayarak Çoğaltın: Vaquform

3B Nesnelerinizi Vakumlayarak Çoğaltın: Vaquform

3B Nesnelerinizi Vakumlayarak Çoğaltın: Vaquform
image_pdfimage_print

Sizlere tanıttığımız 3B yazıcılar her geçen gün daha da hızlanması, daha da kolaylaşması ile dikkat çekerken, bugün en azından kolaylık unsurunu biraz kenara bırakarak; DIY meraklılarına, maker hissedenlere hitap eden bir üründen bahsedeceğim.

Kickstarter’da destek toplayan Vaquform adlı bu ‘3B kopya makinesi’, bir elektrik süpürgesinden dört kat daha fazla emme gücüne sahip bir vakumlayıcı diyebiliriz. İçerisine koyduğunuz nesnenin kopyasını üreten ‘kopyacı’ Kickstarter’da hedeflediği fonu %268 olarak aldı bile.

Türkiye için artık Kickstarter üzerinden daha ucuza alma şansınızın kalmadığı bu cihazın taban fiyatı 599 dolardı. Şu an farklı bir ülkeden 699 dolar ile alabileceğiniz Vaquform seri üretime geçtikten sonra umarım fazla pahalı olmaz.

Peki kim ne yapar bu Vaquform ile?

Dediğim gibi, burada paylaştığımız şeyler genelde sadece dijital uğraş gerektiren ve devamında her şeyi kendisi halleden makineler oluyor ama bu, kopyalayıcı diye adlandırdığım Vaquform, bir baskı yapabilmek için içerisine fiziksel bir nesne yerleştirmenizi istiyor. Yani bir V maskesi üretmek istiyorsanız içine V maskesi yerleştirmeniz gerekecek. Belki arkadaşınızın bir V maskesi vardır ve siz de elde etmek istiyorsunuzdur. Tam size göre. Yaklaşık 60-70 saniyelik bir süreç sonunda nesneyi makineden çıkarabilir ve kesme işlemini yapabilirsiniz.

ABS-Polikarbon vb. maddeleri hammadde olarak kullanan Vaquform, baskıdan önce hangi madde ile baskı yapacağınızı söylediğinizde ısısını ona göre ayarlıyor. Mesela bu rakam polikarbon için 190 santigrat derece

 

Dışarıda denk geldiğiniz eşsiz bir taşı çoğaltmak isteyebilir veya yaptığınız bir DIY (ev üretimi) nesnenizden birkaç kopya daha isteyebilirsiniz. Eğer bir 3B yazıcınız varsa onunla ürettiğiniz bir nesneyi de, 3B yazıcıdan daha hızlı bir şekilde kopyalamanız mümkün olacaktır. Verdiğimiz Kickstarter linkinde ve Vaquform’un sitesinde daha fazla örnek görebilirsiniz.

Ürün, evde kendisi üretmeyi sevenler için, çocuk gelişimi öğretmenleri için, el becerisini profesyonel olarak kullanmak isteyenler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Ancak genel olarak son kullanıcıdan daha çok üretici firmalarda kullanabilecek bir teknoloji gibi duruyor.

Fazla teknik detay vermek istemedim. Bu tarz ilham verici/sanatsal gelişmeleri teknik detaylarla pasifize etmek istemiyorum. Aklınıza takılan her türlü konuyu konuşmak için hiç çekinmeden, Twitter, Facebook ve mail üzerinden bize ulaşabileceğinizi biliyorsunuz değil mi?   

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.