Home Haber Sürücüsüz Tırlar Yolları Ele Geçiriyor

Sürücüsüz Tırlar Yolları Ele Geçiriyor

Sürücüsüz Tırlar Yolları Ele Geçiriyor
image_pdfimage_print

Geçtiğimiz yıl ABD’nin Nevada eyaletinde bir takım testler gerçekleştiren Embark isimli şirket, pek yakında şehirler arası taşımacılık ve nakliyat operasyonlarının sürücüsüz tırlar tarafından ele geçirileceğini ön görüyor.

 

 

Bu futüristik düşüncenin arkasında hiç de hayali olmayan birtakım gerçekler yatıyor. Öncelikle, otonom tırların, şoförlere oranla yolculuğu çok daha verimli ve tasarruflu bir şekilde tamamlayabildiklerini söyleyelim. Bir şoför dinlenmek ve yemek yemek gibi mecburi işlerle uğraşırken; bir yapay zeka görevini en kısa sürede tamamlama derdinde oluyor.

Şirketin CEO’su Rodriguies şu açıklamalarda bulunuyor: “Tahminlerimizce, sürücüsüz tırlar sayesinde şoförlerin maaşlarında yükselmeler olacak. İş, yetenek gerektiren bir iş haline dönüşecek. Müşteri ilişkileri vs. gibi yetenekler önem kazanacak.”

 

 

Embark, bünyesinde araç ve donanım kısmında faliyet göstermiyor. Yalnızca istenilen tırı otonom hale getirecek yazılımı üretiyor. Daha çok şehirler arası yollarda faaliyet gösteren Embark, rakiplerinden bu noktada ayrılıyor. Şirketin şehir içinde faaliyet göstermemesinin nedeni, şehirlerin daha kaotik olmasıymış. Yani, karşınıza neyin çıkacağını tahmin etmek daha zor. Şehirler arası otoyollar ise şehir içi yollara göre çok daha güvenli.

Tabii ki bu teknolojinin hangi ülkede kullanıldığı da büyük önem taşıyor. Ulaşım olanakları ve altyapı sıkıntıları bulunan ülkelerin, bu teknolojiye uyum sağlamak için altyapı çalışmalarına yatırım yapmaları; düzensiz otoyollar, trafik lambaları ve eğitimsiz şoförler gibi engellerin ortadan kaldırılması gerekiyor. 

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: theverge.com | ilgili içeriğe git

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.