Evde Kalıp Üretimi Yaparak Kendi Jesmonite Ev Aksesuarları ve Hediyelik Eşya İşini Nasıl Kurabilirsin?
image_pdfimage_print

Yaratıcılığınızı bir sonraki aşamaya taşımak ister misiniz? Harika ve çok amaçlı bir materyal olan Jesmonite’ı kullanarak zanaat fikirlerinizi hayata geçirmek için Mayku Rehberi’nden yararlanabilirsin.

Jesmonite 1980’li yıllardan beri piyasada olan bir döküm malzemesidir. Aslen beton imalatında çalışan mucit Peter Hawkins toz halindeki bir döküm malzemesine akrilik eklendiğinde kullanım ömrünün ve çok yönlülüğün artabileceğini fark etti. Bu farkındalıkla Jesmonite AC100 doğmuş oldu. Jesmonite 35 yıldır; yüzey kaplamaları, renkler, pigmentler, dolgular, kapatıcılar, jel kaplamalar, dört eksenli cam kumaş ve daha fazlası dahil olmak üzere geniş bir tamamlayıcı ürün yelpazesinde kullanılıyor.

Başlangıçta mimaride kullanılması planlanan Jesmonite’ın kullanım alanı mücevher, ev aksesuarları, hediyeler, heykeller ve hatta film ve televizyonlar için dekor tasarımına kadar genişledi.

Terrazzo Jesmonite bardak altlığı tasarımları oluşturulurken Mayku FormBox’tan nasıl yararlanıldığına dair hızlı bir tanıtım

Jesmonite ev eşyaları ve hediye tasarımcıları, özel kalıp oluştururken iş akışını hızlandırdığı için Mayku FormBox’ı çok seviyor. Herhangi bir fikrini ortalığı dağıtmadan ve kalıp başına sadece 15 TL* gibi düşük kurulum ücretiyle dakikalar içinde test edebilirsin. Mikrodalga fırının kaplayacağından daha az bir alanda masaüstü atölyenizi kurarak saatler içinde kalıp ve prototip üretebilirsin.

Jesmonite ve FormBox’ı kullanarak bir ev eşyası ve hediyelik eşya işi kurmaya dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz blog yazımızı okumaya devam et.

Jesmonite ile El Sanatları Üzerine Bir İşletme Nasıl Kurulur?

Hâlâ buradaysan, Jesmonite ile çalışmak istediğinize karar verdin demektir. Peki bu yaratıcı tutkunu tam teşekküllü bağımsız bir işletmeye dönüştürmek için sırada ne var? İşletmeni kurarken izleyeceğin adımların beyninde daha iyi netleşmesi için sana birkaç adımda açıklayacağız.

Evka Home’un Jesmonite Ev Eşyaları. Fotoğraflar Nathan Joyce tarafından çekildi.

Mayku FormBox kalıpları yardımıyla güzel Jesmonite kreasyonları oluşturarak kendi işini kurup gelir elde edebilirsin. Artık öğrenmii oldun, öyleyse senin için hızlı birkaç hesaplama yapalım:

 • Eğer adedi ortalama 100 TL’den 150 tane ev eşyası satarsan, stoklar tükendiğinde kargo ücreti hariç 15000 TL kazanırsın. İlk seferde 4900 TL kâr ederken, FormBox kendi masrafını çıkardıktan sonra her seferinde 11900 TL kâr etmeye başlarsın.
 • Eğer adedi ortalama 250 TL’den FormBox ile üretilmiş kalıplarla birlikte 150 ev eşyası satarsan, stoklar tükendiğinde kargo ücreti hariç 37500 TL kazanırsın. İlk seferde 27400 TL kâr ederken, FormBox kendi masrafını çıkardıktan sonra her seferinde 34400 TL kâr etmeye başlarsın.

Not: Kargo başına 150 TL, 60 adet kalıp malzemesi ve jesmonite maliyetleri aylık ortalama 2500 TL olarak hesaplanmıştır.

Kulağa oldukça iyi geliyor değil mi? Jesmonite Ltd. dünya çapında 30’dan fazla resmi distribütöre sahip. Eğer Jesmonite ürünlerinin fiyatı ve tedarik süreciyle ilgili bilgi edinmek istersen resmi Jesmonite satıcılarından biriyle iletişime geçmeni öneririz. Hâlâ hevesliysen -ki buraya kadar okuduysan öyle olmasını umuyoruz-, Jesmonite ev eşyası girişimi başlatmakla ilgili daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam et!

Jesmonite ile çalışırken araştır, uygula

İşe koyulmadan ve inanılmaz Jesmonite koleksiyonunu oluşturmaya başlamadan önce malzemelerin temellerini kavraman önemli. Jesmonite ile çalışmak alçı, reçine ve betonla çalışmaya benzerlikler gösterse de ustalaşmak istediğin alanı aksesuarlar ve kaplamalarla beraber öğrenmende fayda var.

Singapur’dan Chokmah tarafından üretilen Mayku FormBox kalıplarını içeren Kendin Yap (DIY) Jesmonite Bardak Altlığı Atölyesi.

El yapımı ev eşyalarını nasıl satacaksın?

Konu el yapımı ev eşyalarını nasıl satacağına geldiğinde pek çok farklı seçenek var. Belki yüz yüze satış yöntemiyle ulaşabileceğiniz geniş bir çevren var. Yine de kesinlikle en az bir tane çevrim içi e-ticaret seçeneği tercih etmelisin. Zaman dijital zamanı.

Kendi e-ticaret internet siteni oluşturup sürdürmeye odaklanırsan büyüme ve devamlılık sağlayabilmen için teknik beceri, bütçe ve devam eden bir çalışma temposu gerektiğini unutma. Bu sebeple başlangıç için Shopify, Instagram, Etsy, Hepsiburada, Amazon gibi bir satış platformunu tercih edebilirsin. Listeleme ve satış için üçüncü parti satış uygulamalarına ücret ödemen gerekir fakat bu platformlar yeni müşterilerin sana ulaşması için kapsamlı bir destek sunar.

Civarında satış yapabileceğin yerel dükkanlar veya maker pazarları var mı? Toptan sipariş almak, hem gelirini hem de markanın bilinirliğini artırmak açısından harika bir seçenek. Maker pazarları ise diğer makerlarla bağlantı kurarken, zorlu sanatlarla ve el sanatı alıcılarıyla tanışma imkanı verir.

Biraz pazar ve rakip araştırması yap

Mevcut pazarı araştırmak ve tasarım fikirlerini halihazırda var olanları nasıl tamamlayacağını incelemek, herkes için kritik bir adım olmasa da önemli bir detaydır. Kimse sürekli aynı ürünleri görmek istemez, peki bu şartlar altında işini nasıl öne çıkaracaksın?

En kolay yol, başka üreticilerin ürettiği hazır kalıpları satın almaktır. Fakat bu aynı zamanda herkesin görmeye alıştığı şekillerde ürünler ortaya koyacağınız anlamına gelir. Belki senin tüm oval çay tabaklarından farklı kılacak renk veya yüzey tasarımı konusunda mükemmel bir anlayışın olabilir, fakat böyle bir durum söz konusu değilse özel kalıpları göz önünde bulundurmak isteyebilirsin.

Özel kalıp tasarımı karışık, uzun ve maliyetli olabilir. Mayku FormBox ile istediğiniz her şekilde kalıbı 15 TL’den daha ucuza ve sadece dakikalar içinde oluşturabilirsin. Makinenin kullanımı o kadar basit ki, eğitimde 8 yaşından küçük çocuklarla bile kullanabilirsin.

Tasarım fikirleri karala

Mükemmel fikirlerin çoğu öylesine yapılan bir karalamayla başlar, hemen eline bir kağıt kalem al ve aklındaki şekillerin nasıl görüneceğini görselleştirmeye başla. Bu aşamada konseptini açıklamak için çizim ustası olmana gerek yok. 

Fikirlerini karalarken/eskize dökerken, ana şekilleri oluşturmak için hangi süreci kullanmak isteyeceğini düşün. Mayku FormBox ile kalıp oluştururken, şeklini ayarlamak için kullanabileceğin bir dizi seçenek vardır:

 • 3D baskı, lazer kesim veya CNC frezeleme gibi dijital fabrikasyon yöntemlerini kullanmak
 • Elle veya atölye araçlarıyla ahşap, yoğun köpük hatta bir patates oymak
 • Polimer kil veya hava ile kuruyan kil içeren kil çeşitlerinin modellenmesi
 • Meyve parçası gibi gerçek hayattan bir nesne seçmek ve uyarlamak

İlerlemeye devam etmeden önce, Agustin Arroyo’nun vakumlu şekillendirme ve kalıp yapımına giriş yazısını okumanı öneririz. (Henüz bu yazıyı Türkçe’ye çevirmedik en kısa zamanda bunu halledeceğiz.) Bu kısa kılavuz hangi şekillerin Mayku FormBox ile daha iyi uyum sağladığına ve ev eşyası tasarımların için özel kalıplar hazırlarken hangi tasarım temellerini göz önünde bulundurman gerektiğine açıklık getirir. 

Jesmonite ev eşyaları tasarımcısı Evka Home ana nesnelerini tasarlarken Adobe Illustrator kullandı. Ayrıca lazer kesimle ahşaptan 10 farklı şekil elde etmek için yerel bir sanatçıya 100 Sterlik ödeme yaptı.

Dijital Fabrikasyon için Tasarım Yapmak

Geleneksel sanatlar ve zanaatçılar atölye araçlarıyla çalışmaktan, nesneler bulmaktan ve kil ile modelleme yapmaktan gayet mutludur. – böyle devam! Teknoloji delisi gibi görünmekten veya yeni bir teknolojide uzmanlaşmaktan korkmayanlar için dijital fabrikasyon, tasarım sürecine tam özgürlük sağlar.

3D baskı, lazer kesim veya CNC frezeleme için hazırlanacak tasarımların bir dijital tasarım programında oluşturulması gerekir. Piyasada bunun için kullanılabilecek pek çok program mevcut, bu nedenle onları test etmeli ve hangi arayüzün sizin için daha uygun olduğuna karar vermelisin. 

Aşağıda 3dörtgen ve Mayku takımının dijital fabrikasyonun sana uygun olup olmadığını anlaman için tavsiye ettiği birkaç araç mevcut. Bunlar özellikle 3D baskı ile ilgilenenler için oldukça faydalıdır:

YouTube ve Google’a göz atarak farklı seçeneklere erişebilirsin, bu nedenle dijital tasarım iş akışına alışmadan önce biraz araştırma yapmanda fayda var.

İlk prototipleri modelleyin

Direkt satış aşamasına geçmek cazip gelse de, test etme ve prototipleme profesyonel tasarım iş akışlarında önemli bir adımdır. Elbette parlak fikrin ilk bakışta sana kusursuz görünebilir ancak fikrini biraz deneme ve sıkı test etme aşamasından geçirmek uzun vadede sana zamandan tasarruf ettirir. Bu sayede eğer tasarımında bir sorun varsa, bu sorunu gelecekteki müşterinin fark edip sana geri dönüş yapması yerine baştan çözebilirsin.

Ev eşyaları tasarlarken bir tarza sahip olmak kadar uygulanabilirlik ve güven de önem arz eder. Tasarımını gerçek dünyada test ettin mi? Yapması gerekeni yerine getiriyor mu veya gerçek hayatta her gün kullanılmaya hazır mı?

Bu aynı zamanda üretim süreçlerin hakkında bir atölye çalışması yapmak için harika bir aşamadır. Tek bir şey yapmak kolaydır, peki ya aynısından günde 10 tane yapmanı gerekiyorsa? Şanslısın ki FormBox ile yeni ve kullanıma hazır bir özel kalıp oluşturmak sadece dakikalar alır. Kurutma ve pişirme için beklemeye gerek kalmadan kalıp başına sadece 15 TL’ye üretim kapasiteni artırabilirsin. 

Prototipleme aşamanı tamamla, tüm tasarım sorunlarını çöz, renk ve yüzey kombinasyonlarında fark yarat ve ürünün neredeyse piyasaya sürülmeye hazır!

Hem ürünü hem de süreci fotoğrafla ve videosunu çek

Artık son prototipleri de mükemmelleştirdiğine göre fırlatmaya hazırlanabilirsin. Görsel tasvir, hikayeni çevrim içi olarak veya gelecekte medyada ve basılı materyallerde paylaşabilmen açısından oldukça önemlidir. Profesyonel kalitede bir içerik, el sanatı işini bir anda mütevazı el yapımı ürünlerden gösterişli bir zanaatkâr markasına çevirebilir. 

Singapur’dan Lovely Strokes imzalı Mayku FormBox ile oluşturulmuş özel kalıplar kullanılan Jesmonite ev eşyaları ve mücevherler.

Çevrim içi yarışta öne çıkmana yardımcı olabilecek birkaç farklı görsel içerik kategorisi vardır:

 • Tek ürün çekimleri: Bunlar katalog fotoğraflarıdır. Her ürün birkaç farklı açıdan net ve canlı görüntülerle fotoğraflanır. Tasarımın fark yaratanözellikleri burada vurgulanır. Ürün çekimleri bir e-ticaret girişimi oluşturmak veya toptancılara satış yapmak için çok önemlidir.
 • Grup çekimleri: Bu görseller pek çok amaçla kullanılabilir: internet sitesi afişleri, broşürler veya kartvizitler ve sosyal medya gibi pazarlama kanalları. Aynı zamanda tüm tasarım vizyonunuzu tek karede özetler. Bu nedenle doğru konumlandırmayla yaratıcılığını yansıtmalısın.
 • Hayatın içinden fotoğraflar: Bunlar tasarımlarına dair bir hikaye anlatan ve onları bir durumun veya eylemin içinde gösteren görsellerdir. Potansiyel bir müşterinin onları kendi evinde nasıl şekillendirebileceğini veya kullanabileceğini gösterir.
 • Kamera arkası: Müşteriler önemsedikleri yaratıcılara ve markalara sadık kalmayı sever. Görsellerinin kamera arkasına yer vermek hem müşterilerinle güven bağı kurmana yardımcı olur hem de becerin ve yaratıcı yolculuğuna dair bir hikaye oluşturmana imkan tanır.

Harika görsel materyaller ortaya koymak için son model bir kameraya veya fotoğraf makinesine ihtiyacın yok. Eğer bütçen elveriyorsa sana yardımcı olması için serbest çalışan bir fotoğrafçı veya içerik yaratıcı tutabilirsin. Fakat el yapımı işinde yeniysen kameralı bir telefon ve temel aydınlatma başlangıç için yeterli olacaktır. 

Uygun ambalaj ve aksesuarlar tedarik et

Yeni ve çarpıcı tasarımlarını nasıl pazarlayacağın en az tasarımın kendisi kadar önemli. Uygun ambalajı seçmek ürününün alıcıya tek parça ve temiz bir şekilde ulaşmasını sağlamanın yanı sıra, müşterilerine olumlu bir izlenim vermek için harika bir yoldur.

Ambalajı çevrim içi tedarik edecekler için özel karton kutulardan gübrelenebilir paketlere kadar sonsuz seçenek vardır. Hava baloncuklu pakete mi yoksa ambalaj dolgu köpüğüne mi ihtiyacın var? Markan için ideal ambalaj şekline karar vermeden önce geçeceğin bu aşama test etme ve deneyimlemeye dair başka bir adımdır. Belki de halka açılmadan önce son bir kontrol için ailene veya arkadaşlarına örnek paketler gönderebilirsin.

Dış ambalajın yanı sıra pek çok marka temel fatura veya makbuzun üzerine ek pazarlama malzemeleri ekler. İşte ambalajına eklediğinizde müşteri deneyimini bir üst seviyeye taşımana yardımcı olacak birkaç sürpriz önerisi:

 • İleriki alışverişlerinde kullanabilecekleri bir indirim kodu veya marka mesajı içeren teşekkür kartları, kartvizitler, kartpostallar
 • Bültenler veya marka değerinize denk ve hikayenizi daha da geliştiren mini dergiler
 • Bir ürünün mini versiyonu gibi ücretsiz numuneler veya paketi sevimli kılacak şekerleme ikramları
 • Çıkartmalar, geçici dövmeler veya yeniden kullanılabilir ambalajlar gibi eğlenceli ve düşük maliyetli hediyeler

Kendine özgü mükemmel paketleme dengeni yarat ki müşterilerin daha ürünün ambalajını açmadan memnun kalsın. Kullanıcıları Instagram’da paylaşmaya teşvik edecek paketler göndermek sizi pazarlamalarını sağlar. Kullanıcı yorumları yoluyla pazarlamanın ve mükemmel kutu açılımının gücünü asla azımsamamanı öneriyoruz. 

Satış ve pazarlama platformlarınızı hazırlayın

Bu aşama diğerlerine göre daha uzundur fakat oldukça önemlidir. Tüm harika tasarımlarını yüklemeden önce işletmenin mali planlamasını tamamladığından emin ol. Kullandığın tüm malzemelerin maliyetini hesap edip, buna nesneleri oluştururken geçen süreyi ekleyerek ideal perakende ve toptan satış fiyatını hesaplayabilirsin. 

Aynı zamanda atölyeler de düzenleyen Londra menşeili Salt Studios imzalı Jesmonite Terrazzo bitki saksısı.

Pazarda rekabetçi olmak için sadece fiyatı göz önünde bulundurmak cazip gelse de, perakende fiyatlar tüm maliyetlerini karşılamadığı takdirde el yapımı işletmen uzun süre dayanamaz. Hesaplamalarını yaparken daima kafanda geleceğe dair bir plan mevcut olacak şekilde ilerle.

Net fiyatlandırmanın yanında mükemmel ürün açıklamaları yazmak görünürlüğünü artıracak ve satışlarına olumlu yansıyacaktır. 

İster kendi siteni kullan ister Etsy üzerinden satış yap, SEO ayarlarına dair birkaç temel bilgi öğrenmek bu aşamada oldukça işine yarayacaktır. SEO ayarlarında kullanacağın anahtar kelimeler olası müşterilerin ürünlerinee ulaşması açısından kritik önem taşır. 

Artık hangi pazarlama kanallarını kullanacağına karar vermenin vakti geldi. Bir e-posta listesi ister misin? İdeal müşterilerini hangi sosyal medya platformunda bulacaksın? Eğer tek kişi veya küçük bir grupsan pratik davranmak önemlidir. Her şeyi hemen yapmak cazip gelse de, ilk olarak sadece bir Instagram veya Mailchimp hesabıyla başlayabilirsin. 

Satış yapmaya başla ve sabırlı ol

Nasıl Roma bir günde inşa edilmediyse, kısa sürede var olan işletmelerin çoğu da birkaç aydan fazla ayakta kalamadı. Eğer el yapımı işinin sürekliliği konusunda istekliysen sabır, kararlılık ve yenilik anahtar kelimelerin olmalı.

Yeni bir girişim başlatma süreci çok fazla öğrenme ve uyum sağlama içerir. Sadece başlayıp öylece devamının gelmesini umut edemezsin, bir zanaat işletmesinin aktif kalması gerekir. Farklı pazarlama kanallarını deneyin, ideal müşterilerini nerede bulacağını araşt, iş birliği ve bilgi paylaşımı için diğer zanaatkârlarla bağlantı kur. 

Aklına takılan bir şeyler varsa Facebook’taki Mayku Community’e göz atabilirsin. Dost canlısı küresel maker topluluğum her zaman bilgeliklerini seninle paylaşmaya hazır. 🙂

Özel kalıp yapımı için neden Mayku FormBox’ı seçmelisin?

Kullanıma hazır kalıplardan binlercesini gördün ve oradan çıkarılabilecek yeni bir şey düşünemiyorsun. İlk aklına gelen özel silikon kalıp yapımını denemek olur, ancak sürece dair bilgilerin çok fazla ve dağınık olması, uzun zaman alması ve maliyeti tercih edilebilirliğini düşürür. Bunun yanında silikonla çalışırken yaptığınz bir deneme ürününün işe yarayıp yaramadığını anlamak için yaklaşık 24 saat beklemen gerekir. 

Oysa Mayku FormBox ile özel kalıplar oluşturmak sadece dakikalar alır ve anında döküme hazırdır. Tek bir kalıp maliyetinin sadece 15 TL olması, doğru tasarıma ulaşmadan önce istediğin denemeleri yapabilmeni ve malzemeden tasarruf etmeni sağlar. Ayrıca geri dönüştürülmüş plastikten yapılan Mayku Sheets geri dönüştürülebilir ve çeşitli döküm malzemeleri için yeniden kullanılabilen kalıplar oluşturabilir. 

Yaratıcı Alexandre Chappel zarif Jesmonite ev eşyaları oluşturmak için 3D baskı orijinal parçalardan yararlanarak Mayku FormBox’ı tanıtıyor.

Mayku FormBox’ın kullanımı kolaydır, boyutunun mikrodalga fırından daha küçük olması sayesinde kolayca taşınabilir ve saklanabilir. Evden veya kısıtlı alana sahip stüdyo alanlarında çalışmak için ideal bir araçtır. Kurulumu basittir, bu sayede 15 dakikadan kısa bir sürede sıfır dağınıklık ile hazır olabilirsin. 

Mayku FormBox hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misin? 3dörtgen Takımı Mayku FormBox ile detaylı bilgi vermek için hazır ve seni bekliyor. 🙂 Bize her zaman +90 216 521 38 40 numaralı telefon kurumsal[at]3dortgen.com e-posta adresinden ulaşabilirsin. Randevu alıp deneyim mağazamızı ziyaret edebilirsin.

Kaynak: Mayku.me

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.