Mayku FormBox ile 2021’in En İyi 10 Girişim Fikri
image_pdfimage_print

Hayal gücünüzü bir elektrikli süpürgeyle desteklemenizin vakti geldi. Evet siz yanlış okumadınız ve biz de yanlış yazmadık, bir elektrikli süpürgeyle! Üretim sürecinize hız ve yenilik getiren vakumla kalıplama makinesi Mayku FormBox, kullanıcılarına sayısız farklı ürün alternatifi sunuyor.

Peki, Mayku FormBox ile fikirlerinizi bir iş akışına dönüştürebileceğinizi de biliyor musunuz?

Yenilikçi, hızlı ve özgür üretim imkânı sunan kolay kalıp makinesi, ürün geliştirmeyi bir sonraki aşamaya taşımanıza yardımcı oluyor. Zaten burası işin kolay kısmı, asıl zor olan pek çok harika seçeneğin arasında ne üzerine iş kuracağınıza karar vermek. Eğer Mayku FormBox gibi bir vakumlu şekillendirme makinesi ile nasıl para kazanabileceğinizi merak ediyor, fakat nereden başlayacağınızı kestiremiyorsanız birazdan vereceğimiz örnekler size yol gösterebilir.

Yazının devamında en sevilen iş fikirlerinden bazılarını sizlerle buluşturacağız. Eğer ufkunuzu geliştirmek için daha fazla fikre ihtiyaç duyarsanız, Instagram’dan Mayku’yu takip edebilir veya Mayku Topluluğu‘na katılabilirsiniz.

1. Sınırlı sayıda üretilen ürünler için ambalaj oluşturma

Her ne kadar dış görünüşün aldatıcı olduğu durumlar söz konusu olsa da, ilk izlenim her zaman önemli. Sadece biz insanlar için değil, ürün ambalajları için de dış görünüş özellikle pazarlama aşamasında önem taşıyor. Mayku FormBox, benzersiz ürünler için harika ambalajlar üretirken hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlıyor. Elbette ki piyasadan standart kutular veya blister ambalajlar bulmanız da mümkün, fakat bizce sınırlı sayıda üretim yapılan özel bir seri özel bir ambalajı hak ediyor.

PlayDude ve Blast Skates

Mayku FormBox’tan yararlanan PlayDude, özel ambalajlamanın ne kadar önemli olduğunu bilen girişimlerden biri olarak karşımıza geliyor. Londra merkezli bağımsız şirket, ana hatları olan grafik tişörtler ve ilginç ev eşyalarını tamamlamak için sınırlı sayıda oyuncak figür üretiyor. PlayDude, Londra’da bulunan Blast Skates ve Vans ayakkabı şirketi The House of Vans için oluşturduğu sınırlı sayıda tasarım oyuncak figürlerine ambalaj oluşturmak için Mayku FormBox kullandı.

2. Özel kalıplar

Garanti tasarımlardan uzaklaşın, zincirlerinizi kırın! FormBox ile nihai ürünler oluşturmanın yanında çok çeşitli malzemeleri dökmek için kullanılabilecek yüksek kaliteli özel kalıplar da oluşturabilirsiniz. Bu özel kalıplar sayesinde eşsiz tasarımlarınızı sergileme imkânını elde edebilirsiniz.

Eğer şablon yapmak istiyorsanız, bir kalıp yapım uzmanı olabilir ve kalıplarını özelleştiren üreticilerin tamamen kendi ürünlerini yaratmalarına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca FormBox’ınızı 3D baskı veya lazer kesim gibi diğer masaüstü üretim araçlarıyla birleştirerek, küçük işletmelere veya serbest yaratıcılara özel kalıp tasarım hizmeti verebilirsiniz.

FormBox, ince ayrıntılar içeren kalıpları dakikalar içinde üretmenize yardımcı olur.

3. Elektronik ürünler

“Kalıp veya ambalajı anladık da, elektronik nasıl olur ya?” demeyin, ummadık taş baş yarar. Enjeksiyon kalıplama ve 3D baskıya alternatif olan vakumlu şekillendirme ile karmaşık şekillere sahip hafif bileşenleri her zamankinden daha hızlı üretebilirsiniz. Büyük üretim işlerini ve dış kaynak kullanımını unutun. Şirket içi üretim hattı oluşturmanıza imkân tanıyan FormBox ile ihtiyaç duyduğunuz an ihtiyaç duyduğunuz kadar çok ürün üretebilirsiniz. Aynı zamanda kullanacağınız araçların masaüstünüzde olması, hem değerli zamanınızdan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Üretiminde Mayku FormBox’tan yararlanılan bir tam işlevli sentezleyici

4. Eğitim modelleri

Söz konusu eğlenerek öğretmek olunca, sınıfınıza elektrikli süpürgeden yararlanan bir vakumlu şekillendirici götürmek kadar iyi bir seçenek bulunabilir mi? (Muhtemelen bulunabilir fakat konudan uzaklaşmamak gerek) Sınıfları yaratıcı güç merkezlerine dönüştürmek için vakumlu şekillendirme kullanılabilecek STEM projeleri tasarlayın ve oluşturun.

Mayku’nun öğretmenler tarafından oluşturulmuş pratik ders planları paketini keşfetmenin yanı sıra öğrencilere yardımcı olmak için FormBox’ı sınıfta nasıl kullanacağınızı öğrenin ve öğrenme deneyimlerini iyileştirin.

Mayku FormBox sayesinde öğrencilerinizin favori öğretmeni olabilirsiniz!

5. Jesmonite ürünleri

Fikirlerinizi harika ürünlere dönüştürmenin yeni yollarını geliştirmek isteyen Mayku, Jesmonite ile iş birliği yaptı. FormBox, tasarımcıların ve sanatçıların Jesmonite’i kullanma şekline tamamen yeni bir bakış açısı getirerek, Jesmonite tasarımları için dakikalar içinde ısmarlama kalıplar oluşturmalarına olanak tanıyor. “Hem inanılmaz ürünler üreteyim hem de bu süreçte çevre dostu malzemelerden yararlanayım.” diyorsan, Jesmonite ile tanışmanı öneriyoruz.

Mayku FormBox sayesinde kendi ürün koleksiyonlarınızı tasarlayın, fikrinizi dakikalar içinde test edin ve ardından atölyeler için kalıplar, DIY (Kendin Yap) kitleri veya özel siparişler üretmeye başlayın!

6. Moda ve aksesuarlar

Online alışverişin moda endüstrisini büyük ölçüde değiştirdiği aşikâr. Tek tıkla eve sipariş vermeye alıştığımız günlerde, biz müşterilerin benzersiz ürün ve hızlı teslimat talepleri de aynı doğrultuda artıyor. Peki moda alanında bir üretici olmak isterseniz, doğru dengeyi nasıl kuracaksınız?

FormBox ile çok çeşitli malzemeleri dökmek için nihai ürünler veya kalıplar oluşturabilirsiniz. Reçine aksesuarlar mı düşünüyorsunuz? O halde Mia Winston-Hart’ın ürettiği inanılmaz ürünlere bir göz atmanızda fayda var.

7. Cosplay

Cosplay ve sahne dekoru yapıyorsanız, 3D baskının ve son işlemin (rötuşlar) her zaman planlanandan daha fazla zaman aldığını bilirsiniz. FormBox sayesinde tekrarlanabilirliği ve ürün kalitesini garanti ederken, her bir sahne malzemesini yapmak için geçen süreyi azaltabilirsiniz.

FormBox sayesinde kendi sahne malzemesi üretme işinizi kurun ve müşterilerinize olabildiğince kaliteli ürünler sunun. En sevdiğiniz video oyunu ögelerinin yeniden kullanılabilir kalıplarını reçine içine dökerek veya dakikalar içinde oluşturabilir ve bunu süreçte reçine içine dökerek veya hafif sahne malzemeleri oluşturmak için vakumla şekillendirilmiş parçalar kullanarak dakikalar içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Belki sahne malzemeleri üreticisi The Forgotten Imp‘in Mayku FormBox ile nasıl olağanüstü aksesuarlar yarattığına göz atmak size ilham verebilir.

8. Beton ürünler

Beton ürünler, son derece dayanıklı olmakla birlikte endüstriyel bir görünüm sunmanızı sağlar. Ancak ürünü sergilemeden önce prototipleme yapmanız ve kullanıma hazır hale gelmesi günler sürebilecek test kalıpları oluşturmanız gerekir.

FormBox ile beton ofis malzemeleri ve dekoratif ürünler dahil olmak üzere birçok nesne oluşturabilirsiniz. 

9. Özel çikolatalar

Listenin en lezzetli kısmını sona sakladık. Hemen hemen her şekle sahip yiyecekler yaratma imkânı tanıyan FormBox ile hızlı ve ekonomik bir şekilde yenilebilir ürünler oluşturabilirsiniz.

Geleneksel çikolata kalıplarını unutun. FormBox ile istediğiniz şekli oluşturabilir ve kum tanesinden daha ince ayrıntıları ürünlerinize yansıtabilirsiniz.

10. Mimari modelleme

Eğer geçmişte mimari modeller oluşturduysanız, olağanüstü projeler oluşturmak için geleneksel tekniklerden 3D baskıya ve lazer kesmeye kadar çok çeşitli imalat araçlarında ustalaşmanız gerektiğini bilirsiniz.

Mimari modellemede ayrıntılar, dokular ve parça ağırlığı arasında doğru dengeyi bulmak çok önemlidir. FormBox ile sadece birkaç dakika içinde ince, hafif ve şeffaf modeller oluşturabilirsiniz.

Kuracağınız iş akışında mimarlık firmaları için benzersiz projeler üzerinde çalışabilir, harika eğitim kaynakları oluşturabilir veya oluşturduğunuz mimari model kitlerini satabilirsiniz.

İşinize başlamadan önce aşağıdakileri bilmenizde fayda var.

Bununla birlikte, bu süreçte dikkate alınması gereken birçok şey olduğunu da vurgulamadan geçmiyoruz.

Üretim sürecini anlayın

Çoğu ürün, birden fazla üretim aracı kullanılmayı gerektirir. Üretim sürecini iyileştirmek için ihtiyaç duyduğunuz kadar prototip yapın. Optimize edin ve yeni üretim araçlarının üretimi ölçeklendirmenize nasıl yardımcı olabileceği üzerine düşünün.

Farklı malzemeleri tanıyın

İş akışınızı ne üzerine planlayacağınızı düşündünüz mü? Direkt Mayku FormBox ile üretilen ürünleri mi satacaksınız? Ya da eşsiz ürünler oluşturmak için ürettiğiniz özel kalıpları mı? Belki de bu kalıplarla üretilecek ürünleri satmak istersiniz.

Gördüğünüz gibi birçok olasılık var. Malzeme maliyetini, son işleme adımını ve farklı malzemelerin nasıl birleştirilebileceğini göz önünde bulundurun. Ürününüzü ilk başta olabildiğince basit tutmaya çalışın, ancak sorunlu noktaları ve olası iyileştirmeleri belirlemek için müşteri geri bildirimlerine mutlaka kulak verin.

Net bir fikir ve iş planı oluşturun

Yukarıda sizinle olası iş fikirlerini paylaştık. Geniş fikir yelpazesinde hâlâ kararsızsanız çok normal fakat iş akışınızda sağlam adımlarla ilerlemek için net bir karara varmanız ve plan yapmanız şart. Bu süreçlerde bizimle iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Bir iş modeli oluştururken, her zaman malzeme maliyetini ve beklenen kârı hesaplamak yeterli olmuyor. Bir ürünü piyasaya sürerken, üretimin yanı sıra lojistik, üretim süresii ve pazarlama hakkında bilgi sahibi olmak da hayati önem taşıyor. Eğer her şeyi planlamak için yeterli zamanınız veya kaynağınız yoksa, daha yumuşak bir başlangıç ​​yapmayı düşünebilirsiniz. Bu yumuşak başlangıcın sunduğu ürün gelişim süreci, size pek çok şey katabilir.

Şablonları yapmak için en iyi araçları seçin

Vakum şekillendirme şablonları çok çeşitli malzemelerle yapılabilir. Ahşap işçiyseniz, şablonları ahşapla oluşturmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu şablonların detay yoğunluğunu azaltırken, tasarıma istenmeyen bir doku da ekleyebilir.

Günler yerine saatler içinde benzersiz şablonlar oluşturmak için 3D baskı veya lazer kesim gibi dijital üretim tekniklerini kullanmayı düşünün.

Doğru kanalları bulun

Müşterilerinize hizmet sunmanın ve ürünlerinizi satmanın birçok yolu var. Bir Etsy mağazası açabilir, kendi internet sitenizi oluşturabilir veya sosyal medya üzerinden satış yapabilirsiniz. Ayrıca işletmenizi sosyal medyada tanıtmanın işletme hedefleri üzerinde büyük bir etkisi olduğunu unutmayın.

Kaynak: Mayku

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.