EinScan 3D Tarayıcı ile Üretim Süresini ve Malzeme Maliyetini Azaltma
image_pdfimage_print

3D tarayıcı kullanan Fullermoto, 3D taramadan baskıya iş akışı prensibini benimseyerek üretim süresini geleneksel üretim yöntemlerine kıyasla %25’e düşürdü. Peki bunu nasıl yaptı?

Bryan Fuller’ın otomotiv-motosiklet tasarım ve kişiselleştirme mağazası Fullermoto’da bulunan 1967 model bir Lincoln Continental iki kapılı Coupe bakıma alınarak yeni bir görünüme kavuşturuldu. SHINING 3D‘nin EinScan Pro 2X Plus çok fonksiyonlu elde taşınabilir 3D tarayıcının yardımıyla aracın iç özelliklerinde iyileştirmeler yapıldı.

Lincoln Continental

Lincoln’ü adeta bir sanat eserine dönüştürme çalışmasında Fuller ve ekibi ilk olarak arabanın içini, özellikle de ayak boşluğu kısmını 3 boyutlu tarayıcı yardımıyla taradı. Bu alana daha büyük hoparlörler eklenmesiyle hava akışı için kullanılan eski paneller artık bu alana sığmayacak hale geldi. Bu ihtiyaçtan yola çıkan ekip, olağanüstü bu araç için bazı özel ayak panelleri oluşturmak için panelleri 3 boyutlu tarayıcı ile taramayı tercih etti.

3D tarama sayesinde, çok az işçilikle veya hiç işçilik olmadan parçaları doğru bir şekilde yeniden üretebiliyoruz ve her iki taraf için de mükemmel bir uyum sağlıyoruz!

Bryan Fuller
Panelin ve ayak boşluğunun 3B tarama işlemi
Ayak boşluğunun STL verilerine bağlı kalanarak Autodesk Fusion 36’da tasarlanan yeni panel
3D tarama ve tasarım teknolojileri kullanılarak mükemmel bir panel uyumu yakalandı

EinScan Pro 2X Plus tarafından sağlanan sonuçlara dayalı olarak verilerin ve yeni panellerin tasarımının elde edildi. Sonrasındaysa 3D baskı paneller, Lincoln Continental’in ayak boşluğuna tam olarak uyacak şekilde özel olarak tasarlandı.

3 boyutlu baskı aşamasındaki Lincoln Continental panelleri

3D Tarayıcıyı kullanarak, tüm verileri eski yöntemlerden çok daha kolay bir şekilde elde edebiliyoruz. Ayrıca, paneli metalden yapmak yerine 3D yazıcı ile üreterek, eski yöntemle üretilmesi oldukça zor olan karmaşık bir ızgara yapabiliriz.

Bryan Fuller

EinScan 3D tarayıcının hassas tarama kapasitesi sayesinde alana tam olarak uyan 3D baskı panel, araca mükemmel uyum sağlamak için 1960’ların tarzına uyan malzemelerle dekore edildi.

3B baskı yeni panelin son hali

Kaynak: SHINING 3D

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.