Home Haber Bir Lego ve Drone Karışımı: LegoDrone

Bir Lego ve Drone Karışımı: LegoDrone

Bir Lego ve Drone Karışımı: LegoDrone
image_pdfimage_print

1932 yılında Danimarkalı Ole Kirk Christiansen’in oğlu için yaptığı, modüler sistemin ilk prensi Legolar.

İlk defa Ole tarafından tasarlanan Legolar ilk başlarda ahşap ve oldukça basit bir yapıya sahipti. Legoların bugünkü hali olan plastik haline kavuşması neredeyse 15 yılı buldu. Sonrasında ise önlenemez bir gelişim gösterdi. Çünkü özgürlük vaat etti. Sınırları Legolar değil insanlar belirledi.  

 

Aslında bildiğiniz gibi Lego bir marka ismi. Bir türe kendini tamamen kabul ettirebilmiş, asla yok olmayacak bir marka…

Son yıllarda oldukça yüksek bir gelişim gösteren, sinema, dijital oyun gibi sektörlerin de bolca kullandığı Legolar ile filmler, hatta oyunlar yapıldı.

Şimdi ise son yılların 3B yazıcılar ile birlikte en büyük hobisi olan, yetişkinlerin oyuncağı haline gelen, öyle ki; devletlerin özel savunma sistemi geliştirip,  hakkında yasalar çıkardığı Dronelar da Legolaşıyor.

Kendilerine The Wrong Brothers diyen iki kardeş, uzun bir uğraş sonucunda çocuklara uygun, modüler, değiştirilebilir-geliştirilebilir, bir LegoDrone geliştirdiler.

 

FLYBRIX ismi verilen LegoDrone’u iki farklı paket halinde satın alabiliyorsunuz. Şu anki fiyatlara göre 149 dolar ödeyerek, kontrolcüsü telefon uygulaması olan bir Lego seti elinize ulaşırken eğer 189 dolar öderseniz, kontrolcüsü joystick olan bir pakete sahip olacaksınız. Ayrıca kontrolcü kumandayı tek başına sonradan satın almak isterseniz 80 dolar değer biçilmiş durumda.

3D printer dünyasının atılımı ile birlikte Legoların değeri düşer mi diye düşünmemek elde değil aslında ama retro seven gelenekçiler, çocuklar ve üretmeyi seven insanlık oldukça Legolar yok olmayacak gibi duruyor.

Kaynak: www.log.com.tr | ilgili içeriğe git

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.