Home Haber 3B Yazıcı Kullanılarak Çekilmiş Film Geliyor

3B Yazıcı Kullanılarak Çekilmiş Film Geliyor

3B Yazıcı Kullanılarak Çekilmiş Film Geliyor
image_pdfimage_print

İtalyan yönetmen Nicola Piovesan kaynağını 3B yazıcıya dayandırdığı bir film çekiyor.

Öncelikle, “CGI (Computery Generated Imagery – Bilgisayarla Yaratılmış Görüntü) varken ne gerek var 3D Printera???” diyenlere cevap olarak; yönetmen Nicola’nın Sanal Gerçeklik veya CGI ile ilgili hiçbir garezi yok. Yıllardır CGI kullandığını ve bu seferlik 3D Printed öğelerle film çekmek istediğini belirtmiş. Tabi biraz da olsa daha gerçekçi olacağını da düşünüyor.

2079 Berlin’inde geçen bilim kurgu – aksiyon türündeki filmin tanıtımı yayınlandı bile.

Daha ucuz olduğu için de tercih edildiğini unutmamamız gereken 3B basılmış nesneler (set öğeleri, şehir, ahtopotlar vs) filmin %90’ını sağlamış.

Nicola Piovesan, baskı için Wanhao Duplicator I3 V2.1 kullanırken, PLA filament  ve  dilimleme yazılımı olarak Simplify 3D kullanmış. Baskı süreci 10 günde tamamlanmış.

Film hakkında

 

 

Artık hayatın ikili makine dilinden(1,0)  ibaret olduğu şirketlerin, yaşanan bin mutluluktan daha zevkli bir an yaşatacak bir ilaç üzerinde çalıştığı 2079 Neo-Berlin’inde geçen Attack Of The Cyber Octopuses, yetkililerin terör estiren robot ahtapotların peşine düşmesini konu ediniyor. Bir miktar klişe ve yetersiz senaryoya sahip olacağını düşündüğüm filmi, sinema sektöründeki 3B yazıcıların yerini değiştirmesi umuduyla bekliyorum.

Kickstarter

Yönetmen, filmde bayağı bir ucuza kaçmak için girdiği yolda yapımcı aramak yerine halktan destek almaya karar vermiş gibi gözüküyor. Bağışlarınızla destek olabileceğiniz gibi ayrıca istenen miktarlardaki bağışlarınız, film içindeki 3B nesnelerin dijital dosyalarına (STL) ulaşmanızı sağlayacak. Detaylar için bu tarafa alalım. 

 

 

 

Kaynaklar: 3ders.org – 3dprintingindustry.com  

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.