Home Haber Nate Bebek İçin Çare 3B Yazıcı Oldu

Nate Bebek İçin Çare 3B Yazıcı Oldu

Nate Bebek İçin Çare 3B Yazıcı Oldu
image_pdfimage_print

20 aylık bebek Nate Yamane’nin ameliyatı 3B yazıcı sayesinde yapıldı.

Los Angeles’de görev yapan Kardiyolog Frank Ing, MD; doğumundan beri sorunlarla savaşan Nate’nin tıkanan arterini açmak için stent yerleştirmeye karar verdi. 

Bebeğin kalbinin çok küçük ve hassas olmasından dolayı stenti son derece dikkatli yerleştirmek zorunda olan doktor, önce Nate’nin CT’deki kalp görüntüleri ile kalpteki sorunlu bölgenin 3B görüntüsü oluşturularak yazıcı ile baskısını aldı. 

 

 

 

Fiziki ortama aktarılan kalp parçası sayesinde; doktor, yerleştireceği stentin boyutunu en doğru şekilde ayarlayıp operasyonu prova etme fırsatı da buldu.

Nedir bu 3B yazıcılar? Ne işe yararlar diye sorulduğunda verdiğimiz birkaç örnek bazılarını heyecanlandırırken bazılarının umurunda bile olmuyor ancak bu tarz, sorulduğunda aklımıza gelmeyecek bazı ‘küçük’ kullanım alanları var ki o örneğini verdiğimiz şeylerden daha çok duygulandırıp heyecanlandırıyor.

 

 

Doğduğundan beri defalarca operasyon geçiren Nate bebek geçirdiği bu son operasyon sonrasında gayet iyi durumdaymış. Nefes darlığı geçmiş. Umarım; rahat, iyi ve huzurlu bir hayat geçirir.

 

Not: Haberin sunumunda kullanılan görseller temsilidir. İçerikteki görseller ise chla.org’a aittir. 

İlk kaynak ve detaylar: chla.org

Diğer kaynaklar: Businesswire.com | Yahoo.com | 3ders.org

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.