Home Haber 3B Yazıcı Dünyasında Yeni Devir: Hologram

3B Yazıcı Dünyasında Yeni Devir: Hologram

3B Yazıcı Dünyasında Yeni Devir: Hologram
image_pdfimage_print

Her gün, her haberde buna benzer cümleler kuruyorum neredeyse. “Çığır açacak-çok şey değiştirecek-muhteşem ivme kazandıracak vs.” Evet, 3B yazıcı dünyasında her gün; yeni, çok güzel bir gelişme oluyor.

Amerikan ve İngiliz ortaklığında bir startup(girişim) şirketi olan Daqri, layer-by-layer(katman katman) mantığını solllayarak, Augemented Reality(Artırılmış gerçeklik) ve 3D Printing teknolojilerini birleştirecek bir 3D Printer geliştirme aşamasında.

Videoda göründüğü üzere, zaten ışıkları kaynak alan bir baskı tarzına sahip olan DLP baskı teknolojisine çok benzer olan yazıcı deneme baskısını yapmış ve başarılı olmuş.

Şu anlık sadece ataç gibi küçük maddeleri basabiliyor olsa da yazıcının sahip olduğu sistem, normal bir 3B yazıcıda dakikalar alacak bir ataç baskısını saniyeler içinde hazır edebilecek kapasitede.

Sınırlı verilen bilgiyle anladığım kadarıyla; bilgisayarda yapılan tasarım, yazıcıda 3B bir hologram olarak ortaya çıkıyor ve anlık verilen ışık şoklarından aldığı verilerle -tepki gecikmesi, gerilimi vs- yazıcı, nesnenin şeklini tespit edip baskıyı çok hızlı bir şekilde yapıyor. Bu süreç bir ataç için yaklaşık 5 saniye sürüyor.

Daha dün, telefonla baskı yapabilen mobil yazıcı ONO’dan bahsetmiştik. Bugün ise böyle bir teknoloji ile daha tanıştık. Şu an sadece çok küçük nesne basabilen bu teknik geliştirilebilirse gerçekten çığır açan bir gelişme olacaktır. Şu an fazla güç kullanmak gibi bir sorunu olsa da, baskı yaparken destek güç baskısına ihtiyacı olmaması ve çok hızlı olması çok şey değiştirebilecek potansiyelde.

Kaynak: 3dprintinindustry.com | technologyrewiew | 3ders.org

 

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen  

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.