Home Haber 3B Dikiş Makinesi İle Üretilen Ayakkabı

3B Dikiş Makinesi İle Üretilen Ayakkabı

3B Dikiş Makinesi İle Üretilen Ayakkabı
image_pdfimage_print

Nike, Adidas gibi şirketler tarafından üretim sürecinde 3B yazıcıların kullanılması geçtiğimiz aylarda büyük yankı uyandırmıştı. Ancak 3B yazıcıların üretime katkısı kauçuk veya taban kısımlarını üretmekten öteye geçememişti.

Bir ayakkabı şirketi olan J&S, geliştirdiği yeni dikiş yöntemiyle beraber tek parça halinde günlük hayatta giyilebilir ve göze hoş gelen farklı renklerde ayakkabılar üretebildiğini Kickstarter’da başlattığı kampanya ile duyurdu.

 

 

2014 yılından beri geliştirmekte oldukları teknolojinin, yakından tanıdığımız 3B baskı tekniğinin aksine “dikiş” yöntemiyle çalışan bir 3B baskı tekniğine dayandığını belirten şirket, aslında bu sayede piyasada bulunan son kullanıcıya yönelik ayakkabılardan daha uygun bir fiyata tüketicilerin yeni bir ayakkabıya sahip olabileceklerinin mesajını veriyor.

Ayakkabıların 3B dikiş yöntemiyle üretilmesi tabii ki sadece daha uygun fiyata satılacakları anlamına gelmiyor. Aynı zamanda bu dikiş yöntemiyle üretilen ayakkabıların, günlük hayatta giydiğimiz 5 adet çorabın ağırlığına eşit olduğu hatta yünsü dokusu sayesinde ayağınızda çorap olmaksızın giyilebileceği de bu ayakkabıyı özel kılan niteliklerden bazıları.

Şirket 3B baskı teknolojisinin gücünden sonuna kadar yararlanmayı seçmiş olmalı ki, ayakkabıları çift olarak değil de teker teker satın alma opsiyonunu da kullanıcılara sunmuş. Bu sayede kullanıcılar mevcut onlarca renk arasından istedikleri renk kombinasyonlarını seçebiliyorlar. Burada 3B yazıcıların talep üzerine üretim yapabilme kapasitesinden faydalanmaları da oldukça yenilikçi bir yaklaşım olarak kabul edilebilir.

 

 

Grinin 4 ayrı tonunda üretilen ayakkabılar ayrıca eflatun, gök mavisi ve sarı renkleri ile süslenebiliyor. Ayrıca sadece Kickstarter üzerinde gökkuşağı modeli de mevcut.

Günün sonunda $69’lık fiyatıyla kimileri için biraz pahalı gözükse de alışılmışın dışında olan tasarım ve konforuyla, farklı bir deneyim yaşamak isteyen kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanacaktır.

Ayakkabının Kickstarter kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.