Home Haber Akıllı Telefonu Aptallaştıran Aksesuar

Akıllı Telefonu Aptallaştıran Aksesuar

Akıllı Telefonu Aptallaştıran Aksesuar
image_pdfimage_print

Akıllı telefonlar hepimizin vazgeçilmez parçaları haline geldi. Onları bizim için vazgeçilmez yapan şey ise kuşkusuz içinde bulundurdukları uygulamalar ve sosyal ağlar… Temel görevleri iletişimi sağlamak olsa da, bizleri arkası gelmez bir bildirim bombardımanına tutarak aslında kendilerine daha çok bağlıyorlar. Özellikle Z kuşağında görülen aşırı telefon kullanımı, kimi doktorlar tarafından bir hastalık olarak dahi kabul ediliyor.

 

 

Wieden&Kennedy Amsterdam’da interaktif sanat direktörü olarak görev yapan Jeff Lam ise, telefon bağımlıları için geliştirdiği “aptal telefon kılıfı” sayesinde bu sorunu benzersiz bir yaklaşımla çözmeyi amaçlıyor.

 

 

 

Bunu 3D yazıcı kullanarak ürettiği bir tür telefon kılıfıyla başaran Jeff, bu kılıfı telefona geçirdiğinizde, telefonunuzu akıllı yapan tüm özelliklerin devre dışı kalacağını ve telefonunuzu ancak karşı tarafa arama yapmak amacıyla kullanabileceğinizi söylüyor ve şunları ekliyor:

“Her akıllı telefon kullanıcısının da bildiği üzere, telefonun size sunduğu birbirinden eğlenceli özellikler yüzünden anında bağımlı hale gelmek oldukça kolaydır”.

 

 

Fikrin çıkış noktasını ise şu şekilde açıklıyor;

“Kendimi sık sık telefonuma bir bildirim gelip gelmediğini kontrol ederken yakalıyordum. Bu genellikle ya Facebook’tan gelen bir güncelleme, ya da arkadaşımın gönderdiği bir Snap yüzünden oluyordu. Evden ayrılmadan kendimi telefondan uzaklaştırmanın bir yolu olması gerektiğinden emindim. Biraz araştırma yaptım ancak hiçbir sonuca ulaşamadım. Böylece kendim bir tane yapmaya karar verdim.”

Aynı zamanda, bu etkili çözümün herkes için ulaşılabilir olması amacıyla .STL dosyalarını internet üzerinde paylaşan Jeff, tasarımların sadece iPhone 6 ile uyumlu olduğunu da belirtiyor.

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.