Home inceleme Ultimaker 2+ Ailesi: 3B Baskı Şimdi Daha Hızlı, Daha Kolay ve Daha Kaliteli

Ultimaker 2+ Ailesi: 3B Baskı Şimdi Daha Hızlı, Daha Kolay ve Daha Kaliteli

Ultimaker 2+ Ailesi: 3B Baskı Şimdi Daha Hızlı, Daha Kolay ve Daha Kaliteli
image_pdfimage_print

“Başladığımız günden beri açık kaynaklı bir platform olma yolunda, başkalarının yaratıcı tavsiyelerini dinleyerek yazıcılarımızı geliştirme ve deneyimlerimizi aktarma konusunda müthiş bir tutkuya sahip olduk. Bu süreç boyunca sürekli olarak sınırlarımızı zorladık ve yenilikçi çözümlerimizi sizlere sunduk.”

 

 

Son kullanıcıya yönelik olarak ürettiği masaüstü 3B yazıcılarla, “Avrupa’nın En iyisi” ve “Avrupa’nın En Çok Satan 3B Yazıcısı” gibi ünvanların sahibi olan Ultimaker; kolay kullanılabilir olması, şık tasarımıyla göz doldurması, yüksek performans ve güvenirliği nedeniyle dünya çapında on binlerce kullanıcı tarafından tercih edilmiştir. Üyesi her gün artan bir topluluğun da sahibi olması Ultimaker’ın en güçlü ve eşsiz yanını oluşturmuştur.
İşte bugün size Ultimaker 2 Ailesi’nin güncellenmiş yeni üyeleriyle tanıştırmak istiyoruz; Ultimaker 2+ ve Ultimaker 2 Extended+

 

Ultimaker 2+: Sahnenin Yıldızına Yakından Bakış

Bahsettiğimiz gibi Ultimaker 2+, bir önceki versiyonu olan Ultimaker 2’a göre birkaç önemli geliştirmeye sahip.

Fanlar güncellendi: Ultimaker 2+ ile fanlarının açıları değiştirildi; fanlar artık baskı ucuna eşit miktarda üflüyor ve hava sirkülasyonu kusursuz bir şekilde sağlanabiliyor. Böylece daha pürüzsüz (saçak vb. oluşmayan) ve kaliteli baskılar alabiliyoruz. Bunun yanında, yeni fanlar artık çok daha sessiz çalışıyor. Ve pervane sesi duymanız çok zor.

Filament Besleme Motoru Güncellendi (Feeder): Artık takılan filamentinizi çıkarmak ve yeni bir filament takmak çok daha kolay bir hale geliyor. Mandallı yapı sayesinde, artık mandalı aşağı ittirerek filamentinizi takabilirsiniz. Veya kemirme vb. sorunlar oluştuğunda yine mandalı kullanarak kolayca yıpranmış filamentten kurtulabilirsiniz.  

Diğer önemli özellik ise basınç kontrolü. Örneğin; Flex PLA gibi esnek filamentler kullanmayı tercih ediyorsanız, motorun filamenti ittirirken uygulayacağı basıncı azaltarak filamentin sağlıklı bir şekilde baskı ucuna ulaşmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer önemli özellik ise basınç kontrolü. Örneğin; Flex PLA gibi esnek filamentler kullanmayı tercih ediyorsanız, motorun filamenti ittirirken uygulayacağı basıncı azaltarak filamentin sağlıklı bir şekilde nozula ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni Duyarlı Sıcaklık Sensörü: Güncellenen sensörle birlikte artık sıcaklık daha hassas okunabiliyor. Hassas okuma daha kaliteli çıktılar demek.

Isıtıcı Kartuş: 25W değerinden 35W’a çıkartılan ısıtıcı kartuşlar sayesinde baskı ucunun ısınması süresi çok daha kısa. Fişe takın, yazdıra basın, yazıcınız 30sn-1dk’da işleme başlasın.

Olsson Block: Yaşasın! Ultimaker 2+ ailesi Olsson block monte şekilde ile geliyor. Olsson Block ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

3B yazıcıların gittikçe akıllanıp kullanımlarının kolaylaşacağı konusunda tahminlerimizi önceden sizlerle paylaşmıştık. Ultimaker gibi şirketlerin sayesinde sürecin oldukça hızlı gelişeceğini hissedebiliyoruz. Ne dersiniz yakında sesli yazdır komutu verince baskıya başlayabilecekler mi?

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.