Home Haber Yarasa Drone: BatBot

Yarasa Drone: BatBot

Yarasa Drone: BatBot
image_pdfimage_print

Önceliğimiz 3B yazıcı olsa da size sık sık Drone haberleri de aktarıyoruz, daha önce LegoDrone, İnsan Taşıyan Drone gibi haberleri de aktarmıştık. Bu seferki drone 3B yazıcı ile üretilmiş bir yarasa drone.

Robotics şirketinin ürettiği Bat Bot isimli drone, yarasanın 40’tan fazla eklemli özgün kanatlarına sahip, ancak o kadar eklemi yok.

 

 

Diğer insansız hava araçlarına göre daha esnek bir yapıya sahip olan Bat Bot’un bir yarasa gibi saldırma ve dalma gibi kabiliyetleri var. Bat Bot orduda keşif amaçlı, yarasaların sistemini çözmede model olarak kullanılabilecek. Ve tabii, diğer tüm droneların sunduğu özellikleri sunuyor.

93 gram ağırlığında ve 47 cm uzunluğunda olan Bat Bot saniyede 5.6 metre mesafe kat edebilirken dalış anında 14 metre/saniyeye kadar çıkma potansiyeline de sahip.

 

 

Haberin ilk kaynağı olan Robotics’in makalesinde 3B yazıcıya değinilmezken 3ders.org’da robotun 3D Printed olduğu defalarca vurgulanmış, bu konuda kesin bir yargıya ulaşamadım. Ancak zaten elektronik olmayan kısımların 3B yazıcı ile basılmış olması gayet olası. Kanat kısmı ise ilgi çekici bir gizem.

3dprint.com’a göre ise eklem kısımları 3D printer ile üretilmiş. Zaten bahsettiğim basılabilir kısımlar da kanadı taşıyan kısımlardı.
 

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.