Home Haber Windows 10: Nisan Güncellemesiyle Birlikte Gelenler

Windows 10: Nisan Güncellemesiyle Birlikte Gelenler

Windows 10: Nisan Güncellemesiyle Birlikte Gelenler
image_pdfimage_print

Yeni güncellemeyle birlikte, Windows 10’a ne gibi özellikler ekleneceği belli oldu. Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda “Creators Update” adıyla dağıtılacak olan sürüm, “Redstone 2” kod adına sahip. Resmi olarak 11 Nisan’da erişime açılması beklenen güncelleme, 3D printing meraklıları tarafından da büyük bir heyecanla bekleniyor.

 

 

Bulut tabanlı 3D model tamir etme servisiyle uzun zamandır hizmet veren Microsoft, Windows 10 için çıkaracağı en son güncellemeyle yine 3D printing meraklılarını ilgilendiren bir gelişmeye imza atacak.

3D For Everyone (Herkes için 3D)

Artık akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak 3D scanning yapabileceksiniz. “Windows Capture 3D Experience” adı verilen hizmet sayesinde yalnızca akıllı telefonunuzu kullanarak elde ettiğiniz 3D modeli, Paint programına aktararak üzerinde düzenlemeler yapabileceksiniz.  

Microsoft’un yeni tarayıcısı Edge ile gelen yeniliklere baktığımızda, yorucu ve beğenilmeyen Internet Explorer imajının yerini 3D içerik desteği sağlayan daha taze bir tarayıcıya bıraktığını görüyoruz. Microsoft’un 3D yazıcı meraklıları için kullanıcı dostu yapmaya çalıştığı Edge, tabii ki 3D baskı işlemine de olanak tanıyor.

 

 

Bu demek oluyor ki, kullanıcılar artık internet üzerinden 3D model indirebilecek; yeni güncellemeyle Sketchup, Minecraft, Remix3D gibi uygulamalarla entegre olarak çalışabilecekler. Kısacası, bir Minecraft oyuncusu, oyun karakterinin 3D çıktısını alabilecek.

Dahası da var…

“3D önizlemeyi göster” özelliği, artık herkesin 3D modelleri anında açmasını, oryantasyon işlemleri uygulamasını (döndürme, çevirme), ve model üzerine zoom-in zoom-out yapmasını mümkün kılıyor. Micro-slicing software olarak tanımlayabileceğimiz bu servis, Cura tadında işlemler yapmanızı mükün kılıyor. Eksik yanı ise yalnızca .fbx ve .3mf uzantılı dosyaları destekliyor olması.

PowerPoint de payını alıyor…

Artık 3D modellerinizi PowerPoint sunumlarına da entegre edebileceksiniz.

 

Bu kadar yeniliğin az geldiğini mi düşünüyorsunuz? Öyleyse, Windows 10 ile gelen tüm yeniliklere buradan göz atabilirsiniz.

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: howtogeek.com | ilgili içeriğe git

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.