Üçüncü Başparmak: İnsanın Arayüzü ve Teknoloji İlişkisi Keşfi
image_pdfimage_print

Third Thumb (Üçüncü Başparmak), ayak parmaklarınız tarafından kontrol edilen, eliniz için 3D baskılı bir başparmak uzantısıdır. Proje, bedenlerimiz ile protez teknolojisi arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Proje bir araç, deneyim veya araştırma olarak nitelendirilebilir; yapay uzantılara insan tepkisini daha iyi anlamamızı sağlayacak bir katalist model. 

Üçüncü Başparmak, ‘kabiliyet’ tanımı hakkında gerekli bir konuşmayı başlatır. ‘Protez’ kelimesinin kökeni’ eklemek, üzerine koymak’ anlamına geliyor; yani aslında düzeltmek veya değiştirmek için değil, geliştirmek içindir protez. Proje, insanı geliştirmeyi araştıran ve protezleri vücudun uzantıları olarak yeniden konumlandırmayı amaçlarken bu kelime kökeninden ilham alıyor.

Üçüncü Başparmak şu anda University College London ve Cambridge University’deki The Plasticity Lab ile işbirliği içinde nörobilimsel araştırmalar için geliştirilmekte ve kullanılmaktadır. 

Beynimizin güçlendirmeye nasıl uyum sağlayabileceğini araştırarak, nöroplastisitenin sınırlarını keşfedebilir, beynimizin daha önce orada olmayan bir vücut parçasını kontrol etmek için hangi kaynakları kullandığını görebilir ve nihayetinde kullanılabilirliği ve kontrolü iyileştirmek için bundan  geleceğin protez ve büyütme cihazlarında nasıl yararlanılabileceğini araştırabiliriz. 

Son yıllarda, bireylerin fiziksel ve bilişsel yeteneklerini arttırıcı teknolojilere olan ilgi artmıştır. Çeşitli robotik parmaklar, kullanıcının normal olarak iki elle yapılan görevleri tek başına gerçekleştirmesine izin vermek için tasarlanmış bu tür teknolojilere bir örnektir. Bununla birlikte, bu yeni cihazlar çeşitli teorik ve pratik soruları beraberinde getiriyor: 

Daha önce hiç orada olmayan bir vücut parçasını kontrol etmek için kişinin beyni hangi kaynakları kullanabilir? 

Robotik büyütme vücut temsilini etkiler mi? 

The Plasticity Lab, el büyütmenin nöral bağıntılarını inceleyerek, Dani Clode Design ile işbirliği içinde nöroplastisitenin sınırlarını keşfediyor ve bunu yaparken 3D yazıcılık teknolojisinden faydalınıyor. 3 boyutlu basılmış prostetik cihazların kullanılabilirliğini ve kontrolünü iyileştirmek için nasıl kullanılabileceğini bizlere pratik olarak gösteriyor.

Referans:https://bitly.ws/TAYt

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.