Home Haber Tukan Kuşu Yeni Gagasına 3B Yazıcı Sayesinde Kavuştu

Tukan Kuşu Yeni Gagasına 3B Yazıcı Sayesinde Kavuştu

Tukan Kuşu Yeni Gagasına 3B Yazıcı Sayesinde Kavuştu
image_pdfimage_print

Çok değil, bundan birkaç ay önce ayaklarını kaybeden bir horozun, bir kedi dostumuzun ve daha birçok hayvanın 3B yazıcılar sayesinde yeni hayatlarına kavuştuğu haberini sizlere aktarmıştık.

3B yazıcı ile üretilen bu hayat kurtarıcı protezlerin yeni sahibi ise bir Tukan kuşu oldu. Dostumuz ne yazık ki bir grup insanın kendisine acımasızca yaptığı şakalardan dolayı üst gagasını kaybetti.

 

Bu kayıp onun için sadece beslenme ihtiyacını karşılamaktan öte; eş bulma ve psikolojik dengesini sağlama konusunda da hayati bir önem taşıyordu. Ek bir bilgi olarak; Tukan kuşlarının birbirlerini gaga renklerine göre seçiyor olmaları bu durumun önemini açıklar nitelikte.

Dolayısıyla Tukan kuşunun hayatını kurtarmak için gereken tek şey acilen yeni bir gaga naklinin yapılmasıydı. Bu olaya duyarlı birkaç uluslararası şirket, bir araya gelerek Tukan kuşuna 3B yazıcıda üretilmiş yeni bir gaga nakletmeyi başardılar.

 

 

Aralarında Grupo SG, EwaCorp ve Elementos 3D gibi şirketlerin de yer aldığı projede, tüm bu şirketlerin herhangi bir kar amacı gözetmeksizin büyük mücadeleler sonucu başarıya ulaştıkları belirtiliyor.

Hatta süreç, geçen yıl Tukan kuşunun doğal yaşamı hakkında bilgi edinilmesiyle başlamış ve aradan geçen 1 yıllık süre boyunca Tukan kuşu için üretilecek yeni gaganın doğal hayatta ne tür işlevlere sahip olduğu hakkında detaylı araştırmalar yapılmış.

 

 

İlk defa kasım ayında yeni gagasına kavuşan Tukan kuşu, 3B yazıcılar ve bir grup duyarlı insan sayesine artık daha iyi bir hayata sahip.

Çok ama çok yakın geçmişte, bu tür hayat kurtarıcı protezlerin hayvanlara nakledilmesi mümkün değildi. Ancak her zaman söylediğimiz gibi bu devrimsel teknoloji, bu hikayede de görüldüğü üzere biz insanlar tarafından zarar gören canlıların yine biz insanlar tarafından kurtarılmasını sağlayarak bir kez daha teşekkürlerimizi kazanıyor…

Yazar: Çağan Kuyucu

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.