Home Haber Reha Ortopedi, 3D Yazıcı Kullanarak Gerçekçi Protez Üretiyor

Reha Ortopedi, 3D Yazıcı Kullanarak Gerçekçi Protez Üretiyor

Reha Ortopedi, 3D Yazıcı Kullanarak Gerçekçi Protez Üretiyor
image_pdfimage_print

Protez ve Ortez alanında 23 yıldır faaliyet gösteren Reha Protez’in temsilcisi Seçil Üreden ile 3 boyutlu yazıcıları operasyonlarına nasıl entegre ettikleri üzerine küçük bir söyleşi gerçekleştirdik.

Şirket, proteze ihtiyaç duyan kişilerin sağlam uzuvlarını 3D tarayıcı ile taradıktan sonra eksik olan uzvun tasarımını yaparak 3D yazıcıda üretiyor ve hastanın üzerinde deniyor. Ölçülerin ve tasarımın doğru olduğuna dair onay alındıktan sonra ise 3 boyutlu yazıcıda üretilmiş bu ürün kalıp olarak kullanılıyor ve son ürün ortaya çıkıyor.

Şirketin 3D tarama yöntemiyle dijital ortama aktarılan modelin tasarımlarını kendisinin yaptığını söyleyen Üreden, 3D yazıcıları işlerine entegre etmeden önce bu işlemler için dışarıdan hizmet aldıklarını ve bunun ekstra maliyet ile zaman kaybı olarak döndüğünü söylüyor.

-“Bu uzun süreç işlerin kalitesinin düşmesine ve hasta memnuniyetinin azalmasına sebep oluyordu. “

Seçil hanım 3 boyutlu yazıcıların şirketteki problemi çözme konusunda nasıl yardımcı olduğu sorusuna ise “3D Yazıcı zaman ve tasarruf getirdi. Modelimizi istediğimiz kaliteye gelene kadar defalarca yazdırabilme olanağı sağladı.” cevabını veriyor.

Peki 3B yazıcılar olmadan önce bu problemi nasıl çözüyordunuz?

-Çözemiyorduk. Elimizdeki ile yetiniyorduk

“3B yazıcılar maliyetin düşmesini, hızlı üretimi ve kalitenin artmasını, dolayısıyla piyasada rakipsiz olmamızı sağladı” diyen Üreden, önceden bir parmak protezini üretmek için 4 ay harcadıklarını söylerken bu sürecin şu an 1,5 ay sürdüğünü vurguluyor.

Protez ya da ortez ürünleri geliştirmede ve üretmede 3D yazıcı teknolojilerinden faydalandığınız örnek bir olay anlatabilir misiniz?

-Tüm protezlerimizin modellemesinde 3D yazıcı kullanıyoruz ve hastalarımıza kalıplama öncesi üretilen modeli göstererek onay alıyoruz. İlk defa gören hastaların memnuniyeti ve şaşkınlığı 3D teknolojisinin bizi ne kadar mutlu ettiğini tekrar tekrar hatırlatıyor.

Diğer potansiyel 3D yazıcı kullanıcılarına neler söylemek istersiniz?

3D teknolojisinin sınırı hayal gücünüzdür. İyi bir 3D yazıcı ve kaliteli filamentle hayalizini elinizde tutabilirsiniz.

Eğer sen de işletmende 3 boyutlu yazıcılardan nasıl faydalanacağını merak ediyorsan bizimle iletişime geç, birlikte çözelim!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.