Home Haber Peugeot, 3D Yazıcı Kullanarak Ürettiği Yeni Otomobili “Fractal” İle Sektöre Yeni Bir Soluk Getirdi!

Peugeot, 3D Yazıcı Kullanarak Ürettiği Yeni Otomobili “Fractal” İle Sektöre Yeni Bir Soluk Getirdi!

Peugeot, 3D Yazıcı Kullanarak Ürettiği Yeni Otomobili “Fractal” İle Sektöre Yeni Bir Soluk Getirdi!
image_pdfimage_print

Peugeot’nun yeni konsept aracı Fractal, dış görünümüyle 3D yazıcıların “Üretimde Sanat” mottosunu nasıl başarıya ulaştırdığını gözler önüne seriyor. Bir elektrikli araç olan Fractal, yüksek performansı ve göze hoş gelen tasarımıyla daha çıkışını yapmadan 1,8 milyon müşteri elde etmiş durumda.

 

3dprintcar

 

Otomobil üreticisi Peugeot’nun, üretim aşamasında StelLab ve Focal işbirliğiyle geliştirmiş olduğu “Tactile Bass System” adlı bir tasarım sisteminin kullanıldığı araç, iç kısmında 3D yazıcı ile üretilmiş parçalar bulunduruyor. Bu parçalar, aracın iç kısmının yaklaşık olarak %80’lik bir bölümünü kaplıyor. Böylece koltuklara ve aracın çeşitli bölgelerine entegre edilmiş 13 adet dahili hoparlör araç içinde dinamik bir ses ortamının yaratılmasını sağlıyor. Daha doğru bir açıklamayla, ses dalgaları havada yayılmak yerine 3D yazıcı ile üretilmiş ve arabanın iç kısmını kaplayan akustik parçalara çarparak dolaşıyor. Böylece gürültü ve ses seviyesi optimal seviyeye indirgeniyor.

 

3dprintcar2

 

Ayrıca Peugeot, aracın içini bir sanat eserine çevirmelerinde 3D yazıcıların karmaşık şekiller üretebilmesinin kendilerine oldukça yardımı dokunduğunu belirtiyor.

Performans konusundaysa 0-100 km/h’ye 6,8 saniyede çıkarak kullanıcılarından geçer not almayı başaran Fractal isimli otomobile ait bir videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz:

 

YAZAR: Çağan Kuyucu

Kaynak: 3dprint.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.