Home Haber PepsiCo Yeni Cipslerini 3D Yazıcılarda Üretiyor

PepsiCo Yeni Cipslerini 3D Yazıcılarda Üretiyor

PepsiCo Yeni Cipslerini 3D Yazıcılarda Üretiyor
image_pdfimage_print

Üç boyutlu yazıcılar gerek üretim sürecini hızlandırması gerekse hızlı prototipleme sayesinde şirketleri büyük kayıplardan kurtarması hatta ve hatta şirketlerin, vizyonları gereği tüketicilerine sunmak istediği karmaşık tasarımları üretebilmesi nedeniyle -geleneksel üretimin aksine- büyük ölçekli şirketlerin kıskacı altında.

Daha önceki yazılarımızda da haberini yaptığımız gibi giyim, yiyecek, otomotiv ve daha birçok alanda bu teknolojiden çeşitli şekillerde faydalanılıyor. Peki, etkisi tüm sektörlere yayılmış olan böyle büyük bir teknolojinin Amerika’daki artan obezite ve kalp rahatsızlıklarına bir çözümü olabilir miydi? Tabii ki olabilirdi. Şöyle ki aşırı şekerli meşrubatlar ve kızartılmış atıştırmalıklar da dâhil olmak üzere ürünleri yetkili sağlık kurumları tarafından insan sağlığı açısından zararlı olduğu tespit edilen PepsiCo, üretim sürecine 3D yazıcıları dâhil ederek bu soruna bir çözüm buldu. Şirketin Deep Ridged adını verdiği 3D yazıcı ile üretilmiş patates cipslerinin, insan sağlığı açısından daha faydalı olduğu belirtiliyor. Bunun yanında 3D yazıcılar, cipslerin tasarımında da etkili olmuş. Cipsler eskisine göre iki kat daha derin tırtıklı üretilmiş.

PepsiCo’nun bu hareketi gelirlerde %4’lük bir artış sağladı ayrıca yakın gelecekte yiyeceklerin nasıl üretileceği konusunda da büyük ilgi topladı.

Üretim sürecindeyse şirketin Deep Ridged olarak adlandırdığı bu cipsler, ilk önce daha tırtıklı olacak bir şekilde 3D olarak modellendi. Ardından sıradan bir nesnede olduğu gibi bir 3D yazıcı ile üretildi. Ayrıca ürüne buradan ulaşabilirsiniz. 

Üzücü haber ise bu cipsleri şu an için yiyemeyecek olmamız. Çünkü PepsiCo cipsleri pazara sunmadığını belirtti. İlerleyen günlerde daha birçok şirketin üretim sürecine 3D yazıcıları dâhil ettiğini göreceğimiz kesin. Siz de kendi şirketinizde bir tür toplu üretim sürecini yönetiyorsanız 3D yazıcıların sürecinize katacağı faydaları gözden geçirmeniz iyi bir seçenek olabilir. Kim bilir belki bir gün yazımızın konusu siz olabilirsiniz 🙂

Ürünün web sayfası : buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.