Home Haber Papa Francis Bu Sefer De 3B Yazıcıları Kucakladı

Papa Francis Bu Sefer De 3B Yazıcıları Kucakladı

Papa Francis Bu Sefer De 3B Yazıcıları Kucakladı
image_pdfimage_print

İnsanlık uğruna faydası dokunabilecek teknolojileri  dini inancına göre kutsayan Papa Francis, bu sefer de savaş bölgelerinde ihtiyaç duyulan protez kolların üretilmesi için Afrika’ya gönderilmesi planlanan Delta tipi 3B yazıcıları kutsadı. Roma’da bulunan St. Petersburg meydanında, büyük bir topluluk önünde yapılan törende, yaşları 15-17 arasında değişen  öğrenciler Papa’ya 3B yazıcı teknolojisinden ve Crowd4Africa projesinden bahsettiler.

Önceki blog yazılarımızdan da hatırlayabileceğiniz gibi, 3B yazıcılar Suriye veya Afrika gibi tedavi maliyetlerinin uçuk olduğu ve ortalama 150.000 hastaya yalnızca 1 doktorun düştüğü bölgelerde büyük önem taşıyor.

Bu durumdan yola çıkan bir grup 15-17 yaşları arasındaki lise öğrencisinin başlattığı kitlesel fonlama projesi, bu problemi 3B yazıcıların da içerisinde bulunduğu teknoloji paketiyle çözmeyi amaçlıyor. Crowd4Africa adı verilen bu paketin içerisinde bilgisayar, delta tipi 3B yazıcılar, yan parçalar ve eğitim kılavuzları gibi ekipmanlar bulunuyor.

Yerli Afrika halkı, Crowd4Africa tarafından kendilerine gönderilen bu teknoloji paketleri sayesinde çok ucuz bir maliyet karşılığı protez ellere erişebilecek ve kendi hastalarını tedavi edebilecek.

Şu ana kadar İtalyan kitlesel fonlama sitesi Eppela üzerinde 25.000$ fonlamaya ulaşan girişim, sağlam adımlarla ilerliyor. Bu tür projelerin teknoloji erişimi düşük bölgelerde büyük fark yaratacağını unutmamakta fayda var. Bakalım Crowd4Africa’nın bir sonraki durağı neresi olacak…

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.