Home Haber Kendi Oyun Konsolunuzu Üreterek Nostalji Yapın

Kendi Oyun Konsolunuzu Üreterek Nostalji Yapın

Kendi Oyun Konsolunuzu Üreterek Nostalji Yapın
image_pdfimage_print

Adafruit Industries tarafından tasarlanan bir çeşit oyun konsolu diyebileceğimiz PiGRRL Zero, bizleri eskiden oynadığımız o nostaljik, pikselleri gözle sayılır oyunlarla tekrardan buluşturmayı amaçlayan bir oyun konsolu projesi.

 

 

Bir zamanlar biz Z kuşaklarının dahi büyük çabalar sonucu bulabildiği Nintendo Gameboy’lar, bu projeyle birlikte artık 3B yazıcılarımızda üretilebilir hale geliyor. Adafruit tarafından başlatılan bu güzel proje sayesinde dakikalar içerisinde parçaları bir 3B yazıcıda üreterek eski oyunların tadını çıkarmaya başlayabiliyorsunuz.

Adafruit tarafından basit bir yapıda tasarlanmış bu oyun konsolu, şirketin PiGRRL adı altında kullanıcılarına sunduğu diğer 3 tip oyun konsolundan sadece bir tanesi. Diğer oyun konsolları da aynı şekilde 3B yazıcıda üretilebiliyor.

Üstelik üzerinde 14 adet entegre tuş bulunan ve 320×240 çözünürlüklü bir renkli ekrana sahip olan bu oyun konsolunu üretmek ve birleştirmek, minimalist yapısı sayesinde oldukça kolay görünüyor.

 

 

Hem güzel açıklanmış üretim yönergeleri hem de ucuz maliyeti dolayısıyla herkes tarafından üretilebilecek olan ufak oyun konsolunun 3B modelleri, bir 3B model paylaşım sitesi olan Thingiverse üzerinde, burada sizleri bekliyor.

Özellikle bu modelde kullanılan Raspberry Pi Zero’nun, Raspberry ailesinin en ucuz maliyetli üyesi ve aynı zamanda dünyanın da en ucuz bilgisayarı olduğunu belirtmekte fayda var. Fakat tabii ki bu kadar ucuz bir bilgisayar bile rahatlıkla eski oyunların üstesinden gelebiliyor.

Dilerseniz kendin yap (DIY) kitini kendi 3B yazıcınızda üreterek eskiden yaşadığınız nostaljik anlara geri dönüş yapabilirsiniz. Bakalım bir sonraki yaratıcı DIY projemiz ne hakkında olacak…

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.