Home Haber Muğla’da 3B Antik Şehir Kurulacak

Muğla’da 3B Antik Şehir Kurulacak

Muğla’da 3B Antik Şehir Kurulacak
image_pdfimage_print

Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan ve “Gladyatörler kenti” olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’ndeki çalışmalarda hem Bizans dönemine hem de 3 bin 500 yıllık kalıntılara ulaşıldı.

Dünyanın en büyük mermer kenti olduğunu; Helenistik dönemden başlayarak Roma, Bizans, Anadolu beylikleri, Osmanlı dönemlerinde ve günümüzde büyük önem taşıdığını söyleyen Kazı Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt, Stratonikeia’da her yıl yeni öğelere ulaştıklarını söylemiş ve şehri hala yaşayan bir şehir olarak nitelendirmiş.

Söğüt, ayrıca –bizi asıl ilgilendiren kısım- 3D teknolojisiyle beraber bu şehri ziyaretçilere açacaklarını da söylemiş.

“Kentin birçok noktasını 3D ile ayağa kaldırdık. Ziyaretçiler Osmanlı dönemi yollarında yürürken yapıların eski halini 3B ile gördüklerinde daha mutlu oluyor, yapıları daha iyi algılıyor. Bizans mezarlarının olduğu alanı da hem gravür çizimleri hem de 3D ile ayağa kaldırıyoruz. Ziyaretçilerimize önümüzdeki dönem bu alanları 3D ile göstereceğiz”  diyen Profesör, proje hakkında fazla bilgi vermemiş. Hatta bu projenin Sanal Gerçeklik üzerine mi yoksa baskı üzerine mi odaklanacağını bile belirtmemiş.

Belki sanal gözlüklerle antik bir şehri turlayacağız belki de eski ve yarım yapılar 3B yazıcılar ile tekrar bir bütün hale getirilerek fiziki caddelerde yürüyeceğiz. Benim anladığım kadarıyla fiziki bir 3D teknolojiden bahsedilmiş ama bakalım. Bu haberleri içerisinde Türkçe isimler, Türk şehirleri varken yazmak umut verici.

  Kaynak: Ntv.com.tr | İlgili içeriğe git

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.