Home Haber Moodo ile İstediğiniz Koku Evinizde

Moodo ile İstediğiniz Koku Evinizde

Moodo ile İstediğiniz Koku Evinizde
image_pdfimage_print

Oda fısfısları, tütsüler, soba üzerinde portakal kabukları derken, odamızın kokusunu daha fütüristik şekilde ayarlama zamanı geldi sanırım. Hem de sınırsız kombinasyonla istediğimiz kokuyu yaratma fırsatıyla.

Indiegogo’da 50 bin dolar destek arayışı ile yola çıkılan projede Moodo isimli cihaz, 4 farklı koku kapsülü ile evinize geliyor ve 400.000’den fazla kombinasyonu ile isterseniz kumsal havasını isterseniz amazon havasını size yaşatıyor.  Son derece estetik tasarımıyla evinize güzel bir dekor olabilecek Moodo ile misafirlerinize özel bir koku yaratmanız akşamınızı mükemmelleştirecektir. Veya romantik bir yemek için güzel bir koku bir tık ötenizde.

 

Moodo, akıllı yazılımı sayesinde telefonunuzdaki uygulama aracılığıyla size hizmet ediyor. Telefonunuzu elinize aldınız, istediğiniz kokuyu bulamıyor musunuz? Özel yaratılmış şablonlar var, diğer kullanıcıların yaratıp paylaşacağı şablonlar olacak ve hatta sözlüklerde forumlarda gezerken “Kaynanaya özel kokular” başlığı altında kaynananız ilk defa evinize gelirken nasıl bir koku seçmeniz gerektiğini görme ihtimaliniz de mevcut.

İlk projesini geliştiren Agan Aroma şirketi, Moodo için desteklerinizi bekliyor. Şu an için Moodo’yu elde etmeniz için gözden çıkarmanız gereken rakam  en az 150 dolar

Yine çığır açacak ve yayılması halinde gerçekten fark yaratacak bir icat olmuş. Umarım hak ettiği değeri görür.  

Potansiyeli nedir?

Birkaç yıl içerisinde cihaza gelecek güncellemeler ve geliştirmeler ile birbirimize koku mesajı atmamız da muhtemel duruyor. Gerçi yeterince uğraşan insanlar Moodo’nun mevcut haliyle de mesajını tam yansıtan kokuyu gönderebilir diye düşünüyorum.

Yine mevcut halinde -sadece küçük bazı yazılım güncellemeleri ile- Google’a “Menekşe kokusu” yazarak istediğimiz kokunun koduna veya direkt kokuyu aktif eden bir butona erişmemiz gibi güzellikler yaşayabiliriz çok yakın zamanda.

Evet, başta bana da küçük bir icat gibi gelmişti ama yazıyı yazdıkça, hakkında düşündükçe çok daha büyük bir şeyin başlangıcı olduğunu düşünmeye başladım.  Sonuçta bu teknoloji ile; çalışmaktan yorulmuş öğrenciler için kütüphanenin havası ferahlatılabilir, hapishanelerdeki insanların psikolojisini olumlu etkileyecek farklı kokular kullanılabilir vs. Bu konuda yaratabileceğimiz binlerce senaryo var. Sonuçta koku en kuvvetli duyumuz. 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

 

Kaynak: Log.com.tr |İlgili içeriğe git  

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.