Home inceleme Mahle, Fabrikalarında 3D Yazıcı Kullanarak Üretim Verimliliğini Arttırıyor

Mahle, Fabrikalarında 3D Yazıcı Kullanarak Üretim Verimliliğini Arttırıyor

Mahle, Fabrikalarında 3D Yazıcı Kullanarak Üretim Verimliliğini Arttırıyor
image_pdfimage_print

Almanya merkezli uluslararası bir üretici marka olan Mahle, Türkiye’de Gebze ve İzmir fabrikalarında yedek parça ve motor üretimi yapan büyük sanayilerin ihtiyaçlarını karşılayacak motor ekipmanları üretiyor.

Mahle’nin İzmir fabrikasında mühendislik departmanında görev alan Rüştü Polat fabrika içerisinde tersine mühendislik projelerini yönetirken, üretim hatlarında verimin arttırılması üzerine çalışıyor. Fabrikadaki üretim hatlarını ve süreçlerini kolaylaştıracak, zaman ve maliyetten tasarruf sağlayacak iyileştirme projelerinde rol alan Polat, fabrikanın üretim hatları ile ilgili gelen iyileştirme taleplerini toplayarak, bu iyileştirmeyi sağlayacak projeler geliştiriyor.

Fabrikada 3D Yazıcı Kullanımı

Mahle’de 3D yazıcı teknolojisi, üretim hatlarının iyileştirilmesi, hatlarda ihtiyaç duyulan yedek parçaların üretimi ve üretim hatları için yapılan Ar-Ge çalışmalarında ürün prototipleme gibi farklı alanlarda kullanılıyor.

Üretim hatlarının veriminin arttırılması/iyileştirilmesi

Örneğin fabrikada verimliliğin artmasını sağlayan en başarılı 3D yazıcı kullanımlarından biri yatak parçası. Kalıptan çıkan piston, bir robot kol yardımı ile bu yatağa oturtuluyor ve boyama işlemine doğru ilerliyor. 3D yazıcı öncesi alüminyum versiyonu kullanılan bu yatak, pistonun, üzerine konmasıyla çizilmesine hatta parçanın fire olmasına sebep olurken 3D baskı parça sayesinde tamamen bu risk ortadan kaldırılmış oluyor.

Ultimaker 3D yazıcılarda Naylon filament kullanılarak üretilen bu parça sayesinde pistonlar robot kol ile yatağa konumlandırılırken çizilme ya da fire riski olmadan kolayca diğer aşamaya ilerleyebiliyor.

 

Maliyet

Süre

Yurtdışından Sipariş

€50

Min 30 gün
3D Yazıcı ile üretim €8

7 saat

Bu alüminyum yatağı dış üreticiden sipariş ettiğimiz zaman gümrük ve satın alma sürecinde personel maliyeti dahil edilmeden €50’ya mal oluyor. Aynı parça fabrika içerisinde üretildiğinde ise sadece €8’ya mal ediliyor.

Tabii hesaba katmamız gereken bir diğer maliyet de lojistik. Mahle İzmir fabrikası serbest bölgede olduğu için dışarıdan verilen sipariş minimum bir ay içerisinde fabrikaya ulaşırken, 3B yazıcılar ile aynı parçayı 7 saatte üretebiliyoruz. Bu da aslında zaman anlamında ciddi bir tasarruf sağlıyor.

Üretim hatları için yedek parça üretimi

Mahle fabrikada üretilen parçaları taşımak ve üretim alanının organizasyonu için kullanılan robot kolların parmakları da (gripper) 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak üretiliyor. Her hat ve üretim alanı için gereken farklı boyutlar ve şekillerdeki parmak tasarımları, 3B yazıcılar sayesinde özel olarak üretiliyor ve üretim hattına entegre ediliyor.

Üretim hatları için yapılan Ar-GE

Dökümü yapılan pistonlar lineer bir robot tarafından kalıptan çıkarılmak üzere tutulur ve konveyöre (yataklarına) yerleştirilir. Kalıptan çıkan bir piston yaklaşık 300 ℃ sıcaklığa sahiptir. Burada pistonu kavraması için 2 numaralı görseldeki T şeklinde aparat kullanılır. T aparatı, kalıptan çıkan pistonu taşıyacağı için yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir malzemeden olmalıdır. Bu parçanın en uygun şekilde üretilebilmesi için yapılan Ar-Ge çalışmalarında 3D yazıcıları kullanan Mahle ekibi, parçanın ön prototiplerini üretip son ürüne ulaşma sürecini hızlandırıyor.

Bu T parçasını da önce 3B yazıcılar ile üretip ihtiyaçlarımız için en ideal tasarımı belirledik, tasarımda karar kıldığımız parçaların işlevsel prototipleme testlerini de yapıp nihai tasarımı çelikten üretim prosesine soktuk.

Fabrikanın içerde üretilebilecek tüm parçalarını 3D yazıcı kullanarak elde etme hedefi koyan Mahle, bu denemeler sayesinde üretimde ciddi oranda zaman ve maliyet avantajları sağlıyor.

Geleneksel yöntemler yerine 3D yazıcıları kullanmak

Tesisteki olası arızalar için yedek parça bulundurmak fabrikanın en önemli konularından biriyken 3D yazıcı sayesinde bu ihtiyaç neredeyse tamamen ortadan kalktı. Gerekli parçanın siparişi için tedarikçiden teklif alma, sipariş verme, serbest bölgeye lojistiğini sağlama gibi uzun sürerçlerin 8 haftaya kadar sürmesi 3D yazıcı kullanımına teşviği arttırmış oldu.

Ayrıca üretim hattındaki fire oranları da yine 3D yazıcı kullanımı ile birlikte en aza inmiş durumda.

Geleneksel yöntemler ile çalıştığımız dönemde fabrika içerisinde sorunlar ve yedek parça ihtiyacı gibi durumlarda gerekli parçaların siparişi, parçanın temini gibi süreçler bir hayli uzun sürüyordu. Bu teknolojiyi hem kendi tesisimiz, hem de yaşadığımız ülkenin sanayisi ve ekonomisinin gelişmesi için önceliklendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.