Home Haber 3D Yazıcıda Üretilen 3.5 Metrelik Eser Taxon Zorlu PSM’de!

3D Yazıcıda Üretilen 3.5 Metrelik Eser Taxon Zorlu PSM’de!

3D Yazıcıda Üretilen 3.5 Metrelik Eser Taxon Zorlu PSM’de!
image_pdfimage_print

Günümüzün ve geleceğin strüktürel elemanlarını yeniden yorumlayan 3.5 metre yüksekliğindeki mekânsal dış iskelet enstalasyonu Taxon, Ultimaker 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak üretildi. Taxon, ziyaretçilerin içine girerek etkileşim yaratan tasarım formu ile Türkiye’nin 3D yazıcı ile üretilmiş en büyük sanat işlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Kelime anlamı olarak canlıların sınıflandırılmasında, alemden alt türe kadar bir hiyerarşi içinde düzenlenmiş tüm birimlerin ortak adı anlamına gelen Taxon, inovasyonun deneysel ruhu ile tasarım, mimarlık, 3D printing ve robotik alanlarında çalışmalar yapan tasarım stüdyosu Padalabs’in kurucusu yüksek mimar Begüm Aydınoğlu tarafından tasarlandı. Etkileşim teknolojileri ile mekan deneyimleri üzerine çalışan mimar Özge Tunalı’nın deneysel mimari görselleştirme teknikleri kullanarak algoritmik tasarım sürecini dökümante eden videolarla eşlik ettiği Taxon, ziyaretçiler için benzersiz bir deneyim sunuyor.  

Toplamda 300’e yakın parçadan oluşan enstalasyon için üretim laboratuarımızdaki 15 adet Ultimaker 3D yazıcı 7 gün boyunca 24 saat çalıştı. Eseri oluşturacak parçalar için toplamda 35 kilograma yakın mısır nişastasından elde edilen biyoplastik 3D yazıcı malzemesi (PLA – Polilaktik Asit) kullanıldı. Farklı renk ve boyutlarda üretilen organik tasarıma sahip parçalar daha sonra zımpara, astar ve güçlendirici boyama işlemleri ile son haline getirildi. Algoritmik tasarımın ileri seviye üretim yöntemlerini destekleyen yapısı sayesinde işin ortaya çıkma sürecindeki verimliliği arttırdı. 

Bugüne kadar Türkiye’de 3 boyutlu yazıcılar ile üretilmiş en büyük çaplı sanat işlerinden biri olan Taxon, uluslararası bir organizasyon olan Sonar +D’nin sanat programına seçildi. Nisan ayına kadar Zorlu PSM ana giriş alanında ücretsiz ziyaret edilebilir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.