Home Haber Graphene 3D’den Manyetik Filament

Graphene 3D’den Manyetik Filament

Graphene 3D’den Manyetik Filament
image_pdfimage_print

3B Baskı teknolojisinin gelişmesi üzerine Ar-Ge çalışmalarında bulunan New York merkezli şirket Graphene 3D, vaat ettiği potansiyel bakımından belki de 3B baskı teknolojisinin patlama noktalarından bir tanesi olabilecek manyetik filamentleri başarıyla ürettiğini ve ticari olarak son kullanıcıların beğenisine sunduğunu duyurdu.

Şirketin Black Magic 3D adını verdiği bu yeni materyal, tıpkı diğer karışımlı filamentler gibi ana madde olarak PLA’dan meydana geliyor. Ancak bu noktada Black Magic 3D, içinde bulunan demir tozlarının manyetik özelliği sayesinde tıpkı bir mıknatıs görevi görebiliyor.

 

 

Özellikle manyetizma özelliği sayesinde 3B baskı alanında yepyeni fırsatlara yelken açması beklenen bu materyalin kullanım alanlarıysa oldukça geniş olacağa benziyor. 3B Basılmış manyetik sensörler, mekanik çalıştırıcılar, manyetik karıştırıcılar ve tabii ki bu teknolojinin daha da gelişmesini sağlayacak Kendin Yap ve Akademik Projeler bu alanlardan sadece birkaçı…

Bu materyal hakkında güzel olan bir diğer nokta ise, üretilen nesnelerin “dökme demir” dokusuna ve görünümüne sahip olması. Özellikle yüksek maliyetli endüstriyel 3B Yazıcılarda tercih edilen metal materyaller, Black Magic 3D sayesinde artık ev kullanıcıları tarafından da deneyimlenebilen bir materyal konumuna gelebilir.

 

 

3B baskı dünyasında fonksiyonel materyallerin bulunması yükselen bir trend olarak önümüzdeki yıllarda da hız kesmeyecek gibi görünüyor. Açıkçası hızını kesmemesi 3B baskı teknolojisinin gelişimi için de oldukça faydalı olacaktır. Çünkü yeni bir materyal, birçok alanda büyük gelişmelere sahne olacak yeni fırsatlar anlamına geliyor.

Eklemekte fayda var ki, Graphen 3D’nin patentini elinde bulundurduğu tek materyal Black Magic 3D değil. Şirket aynı zamanda 3D baskı alanında bundan farklı 6 adet patenti daha elinde bulunduruyor. Yazıcıdan çıkar çıkmaz ortamı aydınlatmayı başaran LED materyal de bunlardan birisi. Doğrusu bu kadar fonksiyonel ve küçük bir parçanın üretilmesi oldukça heyecan verici.

 

 

Bununla birlikte Graphene 3D CEO’su, 2016 içerisinde birkaç materyal daha geliştireceklerini belirtiyor. Evet, izlemesi heyecan veren şirketlerden biri olacağı kesin. Takipte kalın…

 

Yazar: Çağan Kuyucu

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.