Home Haber Anneler Günü: 3B Baskı Hikayeleri

Anneler Günü: 3B Baskı Hikayeleri

Anneler Günü: 3B Baskı Hikayeleri
image_pdfimage_print

Anneler, kuşkusuz tüm hayatları boyunca çocuklarına en çok değer veren varlıkların başında geliyorlar. Çocuklarının sağlığına bir zarar geldiğinde kendi canları acımış gibi hissediyorlar. Bu karşılıksız sevgi, kimi zaman bir annenin 3B yazıcı kullanarak çocuğunun yaşamını daha iyi bir hale getirmesinde rol oynuyor. Kimi zaman da bir çocuğun engelli annesi için 3B yazıcı kullanarak ürettiği bir aparat sayesinde ona verebileceği en büyük hediyeyi, sağlıklı yaşam hediyesini vermesini sağlıyor.

Sizler için derlediğimiz gerçek hikayeleri okurken, sadece mekanik aksamlardan oluşan 3B yazıcıların bir anne ile çocuğu arasındaki duygusal ve fiziksel bağları nasıl kuvvetlendirdiğini görebilirsiniz. Öyleyse sizleri birbirinden güzel anneler günü hikayeleriyle baş başa bırakalım.

 

 

3B Yazıcı ve Sanal Gerçeklik Sayesinde Anne, Yeni Doğan Bebeğine Kavuştu

Teegan isimli küçük bebeğin hikayesi, gerçekten tüm aileler için bir kabus olarak nitelendirilebilir. Eksik bir karaciğer ve tam olarak gelişememiş bir kalp ile doğan Teegan’ın, doktorların tahminlerine göre çok fazla yaşayamayacağı öngörülüyordu. Bu durumu öğrenince üzüntüye boğulan annenin, çocuğunun hayatını kurtarmak için farklı bir şey denemesi gerekiyordu. Bu nedenle alanında uzman ve teknolojiden faydalanan bir pediatrik doktor ile iletişime geçen anne, nihayet çocuğunu yaşama bağlayacak olan formülün reçetesine kavuştu. Tedavinin reçetesi 3B yazıcılar ve sanal gerçeklik cihazlarıydı. Başarılı müdahalelerden sonra anne şu açıklamalarda bulundu:

“Bu kartondan kutu ve 3B yazıcının çocuğumun hayatını kurtardığını düşünmek gerçekten de akıl karıştırıcı bir şey…”

 

 

 

 

Görme ve Duyma Engelli Anne, Üniversitedeki Kızının 3B Yazıcıdan Çıkmış Büstü İle Onu Yanındaymış Gibi Hissediyor

Görme ve duyma engelli bir annenin, üniversiteye gitmek zorunda olan kızına karşı özlemini gidermesi için bir çözüm yolu arayan üniversite öğrencileri, çözümü 3B yazıcıda kızın bir kopyasını üretmekte buldular. Bu şekilde anne, kızı üniversitede olsa dahi onun 3B kopyasına dokunarak özlemini giderebilecekti.

 

 

Tarama yöntemiyle ilk olarak kızın yüzünün bir kopyası dijital ortama aktarıldı. Sonuçlar mükemmel olmasa da, bu küçük jest annenin özlemini gidermesine yetti.

 

 

 

Görme Engelli Anne, Doğmamış Bebeğinin 3B Yazıcıdan Çıkmış Yüz Modeline Dokundu

Geçtiğimiz senelerde bizim de haberini yaptığımız bu olay hepimizi derinden etkilemişti. Normal şartlarda bir anne, çocuğunun röntgen çıktılarına bakarak çocuğu hakkında bir ilk izlenime sahip olabiliyordu. Ancak görme engelli anne adayı Tatiana için aynısı geçerli değildi. Bu nedenle bir araya gelen doktorlar, bebeğin röntgen çıktılarını baz alarak ürettikleri 3B yüz kalıbı ile annenin çocuğunu hissedebilmesini sağladılar. Resimden de anlaşılabileceği gibi, Tatiana bu durumdan oldukça hoşnut kalmıştı.

 

 

 

 

Anne, 6 Yaşındaki Oğlunun Kendisine Tekrar 2 Kolla Sarılabilmesinin Sevincini Yaşıyor

Hepimizin yakından tanıdığı e-NABLE projesi, bu sefer doğuştan bir kolu olmayan 6 yaşındaki Alex’e yardımcı oldu. Alex tek kollu bir yaşam tarzını küçücük yaşına rağmen kabullenmiş olsa da, çevresindeki kişilerin kendisine sürekli olarak aynı soruyu yöneltmelerinden nefret ediyordu, “Diğer koluna ne oldu?” Bu nedenle e-NABLE projesinden faydalanan Alex, artık annesine her iki koluyla da sarılabiliyor. Ve bu durumdan her ikisi de oldukça memnun.

 

 

 

 

Hasta Annesi İçin Kendi Başına Bir Kalp Alarm Cihazı Üretti

Belki de Dünya üzerindeki birçok insanın karşılaştığı ancak kimsenin çözmeye kalkışmadığı bir problemi çözüme kavuşturmak için yola çıkan Frank, kalp rahatsızlığı çeken annesi için bir kalp alarm cihazı üretmeyi başardı. Artık annesinin sağlığı konusunda endişelenip derslerde dikkatinin dağılmayacağını söylüyor ve şunları ekliyor: “Annem günden güne hastalanıyordu, onun yanında olmadığımda başına bir şey gelmesinden korkuyordum.”

İlk sonuçları gayet başarılı olan cihaz, bileğe takılarak kalp ritminde bozukluklar meydana geldiğinde haber vererek durumu kurtarmayı amaçlıyor. 3B yazıcıda üretilen bileklik aynı zamanda üzerinde bulunan GPS ile konum bilgilerini de anlık olarak aktarabiliyor.

 

 

 

 

e-NABLE Projesi Bu Sefer Bir Annenin Çocuğuna Bakması İçin Protez El Nakli Gerçekleştirdi

Nini, Endonezya’da bir plastik fabrikasında çalışırken kaza sonucu parmaklarını kaybetti. Bu durumdan oldukça mutsuz olan oğlu, internet üzerinde gezinirken e-NABLE projesi sayesinde protez el alan bir kızın videosuna denk geldi. Bunun üzerine internet üzerinden e-NABLE topluluğuyla iletişime geçen çocuk, annesi için bir protez el üretilmesini rica etti. Endonezya’da bulunan sayılı e-NABLE topluluklarından biri tarafından üretilen el, anneye başarıyla nakledildi.

 

 

 

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.