Home Haber Görme Engelli Anne Doğmamış Çocuğunu ‘Görme’ Ayrıcalığına Kavuştu

Görme Engelli Anne Doğmamış Çocuğunu ‘Görme’ Ayrıcalığına Kavuştu

Görme Engelli  Anne Doğmamış Çocuğunu ‘Görme’ Ayrıcalığına Kavuştu
image_pdfimage_print

Modern teknolojinin yıllar önce mümkün olmayan bir şeyi başarmakta bize nasıl yardımcı olduğunun en güzel örneklerinden biri, görme engelli bir anne ultrasonun 3 boyutlu yazıcı ile basılmış çıktısına dokunarak çocuğunu ‘görme’ şansına kavuştu.

Brezilyalı bebek bezi şirketi Huggies, ona henüz doğmamış oğlu olan Murilo ile tanışma fırsatı sunduğunda 17 yaşından beri kör olan Tatiana Guerra, hamileliğin 20. haftasındaydı.

Tatiana gibi ultrasonları görmesi mümkün olmayan anneler 3 boyutlu yazıcılar hayatımıza girmeden önce doktorların sözlü açıklamalarına güvenmek zorundaydı. Ama bundan sonra böyle olmak zorunda değil, dokunulan ve hissedilen nesneleri herkesin ulaşabileceği bir noktaya taşıdığı için 3 boyutlu baskı alanındaki gelişmelere teşekkür ederim. Bu değişimin sadece başlangıcı.

3 boyutlu baskı şirketi The Goodfellas ile yapılan çalışmanın sonunda Tatiana, oğlu Murilo’nun yüzünün kusursuz kalıbı ve körler alfabesi ile yazılan “Ben senin oğlunum” ifadesi karşısında şaşkınlığa uğradı.

         

Bu ince düşünülmüş teşekkür, hem zamanlama açısından hem de bir ilk olması açısından “Anneler Günü için En İyi Hediyeler” listemde ilk sıraya yerleşti. Her çocuk bu zamanlamayı yakalama şansına sahip olmasa da, annesine sıra dışı bir hediye verme şansına sahiptir.

Anneler Günü’nüz Kutlu Olsun 🙂

Tatiana’nın, oğlu Murilo ile ilk defa tanıştığı videonun tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.