Home Haber Google DeepMind Video Oyunu Oynamayı Öğreniyor

Google DeepMind Video Oyunu Oynamayı Öğreniyor

Google DeepMind Video Oyunu Oynamayı Öğreniyor
image_pdfimage_print

Google tarafından geliştirilen DeepMind, artık video oyunu oynamayı öğreniyor. Yapay zekanın Blizzard tarafından yapılan Starcraft II adlı video oyununu oynamayı öğrenmesi, kendini geliştirmesi konusunda çok faydalı olabilir. Araştırmacılar, yapay zekanın Starcraft II oyununu oynamayı öğrenmesi halinde, bu oyundan edindiği bilgileri gerçek hayat ile özdeşleştirerek kendini sürekli olarak geliştirebileceğini söylüyorlar.

 

 

Yapay zekanın insanları satrançta alt etmesinin üzerinden seneler geçti. Bundan henüz birkaç ay önce ise DeepMind, dünyanın bir numaralı GO oyuncusunu yenerek tarihe geçmişti. Yapay zekanın hedefi, bu sefer strateji gerektiren Starcraft II adlı oyunu oynamayı öğrenmek.

Starcraft II, gerçek zamanlı strateji (RTS) kategorisine giren bir oyun. Bu nedenle oyunu oynarken aklınızı kullanarak ekonomi ve saldırı stratejileriyle rakiplerinizi saf dışı bırakmanız gerekiyor. İşte burada yapay zekayı zorlu bir görev bekliyor. Zira araştırmacılar, Starcraft II’nin GO oyunundan çok daha karmaşık bir yapıya sahip olduğunu söylüyorlar.

 

 

Öğrenme Algoritmaları Enstitüsü Başkanı profesör Yoshua Bengio “Bu oyunda kaydedilecek ilerleme, birçok farklı alanda kendini gösterebilir.” açıklamalarında bulundu. Ve ekledi: “Benim özellikle ilgili duyduklarımdan birisi de Doğal Dil Diyalogu.”

 

İnsanların Yapay Zeka Karşısındaki Yenilgisi Bir Olumsuzluk Değil!

Yapay zekanın insanları rahatlıkla yenebilecek bir kapasiteye ulaştığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Ancak bu, insanlar için bir olumsuzluk ifade etmiyor. Aksine insanlar, yapay zeka karşısında kendilerini geliştirerek daha kısa sürede daha iyi seviyelere ulaşabiliyorlar. Bunun en güzel örneği, erken yaşta satranç ustası olan gençler. Yapay zeka, insanlara strateji biçimleri hakkında önerilerde bulunuyor ve daha güçlü ve farklı bir düşünce yapısına sahip olmalarını sağlıyor.  

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: bbc.com | ilgili içeriğe git

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.