Home Haber Kanserden Kurtulan Adama 3B Yüz Nakli

Kanserden Kurtulan Adama 3B Yüz Nakli

Kanserden Kurtulan Adama 3B Yüz Nakli
image_pdfimage_print

Brezilyalı 54 yaşındaki bir adam 3D printer sayesinde yüzünün diğer yarısına kavuştu.

Carlito Conceiçaıo, üst dişlerinin tutunduğu kemiklerdeki kanserle savaşından galibiyetle ayrılmış, hayata tutunabilmeyi başarabilmiş 54 yaşındaki bir adam.  Kanseri gözüne sıçrayan, hatta beynine de sıçrama riski bulunan Carlito, bu kanser yüzünden sağ gözünü ve yüzünün sağ tarafını da kaybetmiş. Geçirdiği ameliyat sonrası ortaya çıkan görüntü sosyal yaşamını etkileyince, Conceiçaıo çareyi 3B yazıcılarda buldu.         

 

Doktorlarla beraber, profesyonel 3D scanner cihazı olmadan, telefon yardımıyla 17 farklı fotoğrafı çekilen Carlito’nun yüzü, Autodesk’in 123D Catch adlı programında derlendi ve ayna yöntemi kullanılarak yüzünün sol kısmına tıpatıp benzeyen bir sağ kısım yarattılar.

Aslında daha önceden protez kullanıyormuş ancak Carlito, 3D Printed versiyonuna kavuştuştuktan sonra hislerini böyle açıklamış: “İlk protezim kırılgandı ve sürekli düşerdi, ayrıca kötü görünüyordum. Yenisini gördüğümde ağladım.”  

Fotoğrafların diğer kısmının biraz rahatsız edici olabileceğini düşündüğüm için buraya koymuyorum, dileyen aşağıdaki kaynak kısmından ilgili içeriğe ulaşabilir.

 

Kaynak: 3ders.com | ilgili içeriğe git

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.