Home Haber Geleceğin Dövmesine Yakından Bakış

Geleceğin Dövmesine Yakından Bakış

Geleceğin Dövmesine Yakından Bakış
image_pdfimage_print

Dövmeler popüler kültürün vazgeçilmez parçaları haline geldi. Ateş püsküren ejderhalar, veya bir tarih idolünün imzasını kolunda taşıyan birilerine mutlaka rastlamışsınızdır.

MIT araştırmacılarının yaptıkları çalışma sonucunda, geleceğin dövmelerinin görselden çok fonksiyonalite bakımından üst düzeyde dövmeler olacağından şüphemiz yok.

“Akıllı dövme” olarak tanımlayabileceğimiz bu dövmeler, tıpkı bir akıllı telefon ekranında olduğu gibi, parmağınızla üzerine dokunduğunuzda bazı fonksiyonları yerine getiriyor.

Sıradan bir devre tasarlama programında tasarlanan şekiller, özel bir makine yardımıyla dövme kağıdı üzerine 2B olarak basılıyor. Ardından bu kağıt, geçici dövme uygular gibi kişinin koluna uygulanabiliyor.  Hatta, geçici dövme ile arasında bir farkın olmadığını söyleyebiliriz.

Örneğin kolunuza uygulanacak bir dövme, kolunuzu diz üstü bilgisayarınızın faresi  gibi kullanmanızı sağlıyor.  Ancak bununla da sınırlı değil, dövmeleri QR kod mantığında kullanarak telefonunuzu yaklaştırıp verileri çekebiliyor, veri okuyabiliyorsunuz. Hatta evin kapısını dövmenize dokunarak açabiliyorsunuz. Bir dördüncü ve belki de en havalı özelliği ise, sıcaklığa göre renk değiştirmesi.

Geleceğin dövmeleri şu an sınırlı fonksiyonlara sahip. Bir de bundan 5 yıl sonra nasıl dövmelerle karşı karşıya olacağımızı hayal edin!  

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: theverge.com | ilgili içeriğe git 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.