Home Haber Drone Uçuşlarında Yeni Dönem

Drone Uçuşlarında Yeni Dönem

Drone Uçuşlarında Yeni Dönem
image_pdfimage_print

Dronelar, tıpkı uçaklar gibi havadaki bir rotayı takip ederek hedefine ulaşan cihazlar olarak tanımlanabilirler. Hal böyle olunca, bazı regülasyonlar ve endişeler de açığa çıkıyor. Örneğin bir dronun, hedefine ulaşmak için resmi bir hükümet  binasının üzerinden geçmesi istenilmeyen bir durum. Hatta durum öyle bir boyuta ulaştı ki, bazı bölgelerde drone uçurmak yasak.

İngiltere merkezli startup Flock, Innovative UK ve hızlandırıcı programından aldığı hibe yatırımlar ile drone uçuşlarını daha sistematik ve güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

 

 

Kelebeğin kanat çırpmasından, bir şehirdeki tüm insanların nefes almasına kadar şehirde olup biten her şeyi bilebilirsek, o zaman olayların geleceğini tahmin edebiliriz düşüncesini duymuşsunuzdur. Ne yazık ki bunu yapmak pratik olarak mümkün olmasa da, Flock, şehrin anlık hava durumundan araba sayısı, ve binaların yerleşimlerine kadar yüzlerce farklı veriyi analiz ederek dronelar için doğru bir rota ve güvenli bir uçuş sağlamayı başarabilir.

 

 

En azından, yüzlerce, hatta binlerce veri analiz edilirse droneların güvenliği ve uçuşu konusunda kayda değer bir gelişme sağlamak mümkündür.  Flock, arka planda bir yapay zekanın tüm verileri risk değerlendirme programına kaydettiği ve hesaplamalar sonucunda rotanın veya uçuşun güvenli olup olmadığını bildiren algoritmalara sahip. Örneğin hava aşırı yağmurluysa uçuş güvenli olmayabilir. Ve bunun gibi yüzlerce koşul.

İlerleyen zamanlarda takım, Flock’u geliştirerek hangi rotaların ve zaman dilimlerinin en az riske sahip olduğunu tahmin etmeyi amaçlıyor. Ve iyi yanı, Flock ne kadar kullanılırsa, riskin düşürülme olasılığı da o düzeyde artacak.

Flock için droneların Google Maps’i diyebiliriz. Nitekim, Google Maps nasıl araçlar için en uygun rotayı gösteriyorsa, Flock da aynısını yapıyor. Başarılı olurlarsa, drone yasakları bir bakıma miladını dolduracak.

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: mashable.com | ilgili içeriğe git

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.