Home Haber Eğitimde 3 Boyutlu Yazıcılar

Eğitimde 3 Boyutlu Yazıcılar

Eğitimde 3 Boyutlu Yazıcılar
image_pdfimage_print

Hollanda’da bir kolejde, 3B baskı dersi seçmeli ders olarak müfredata eklendi.

Evet, bu tarz küçük gelişmeler bir haber değeri taşımıyor, biliyorum ama bu 3B baskı derslerini ve gerekirse oyun tasarımı, yazılım gibi konuları küçük çocuklarımızın ders konusu haline getirene kadar bu tarz haberleri yazmayı düşünüyorum.

Vathors Koleji’nde 3B basım dersi seçmeli ders olarak verilmeye başlandıktan sonra dersi alan çocuklardan, fırlatılmak üzere roket tasarımlı bir şişe yapmaları istendi.

Yine farklı öğrenci grupları tarafından geliştirilen ve bir nevi ev yapımı olan 3B yazıcıyı kullanan küçük öğrenciler bu süreçte bilimsel hesaplar yaparak, matematik, düşünme-üretme ve gerektiğinde bilgi edinme kabiliyeti gibi özelliklerini geliştirme fırsatı da buldular.

 

 

Projede kullanılan hesaplamalara ve roket şişenin 3D tasarımına kaynaktaki bağlantıyı takip ederek ulaşabilirsiniz.

Müfredatımıza eklenen bir 3D Printing dersinin -yazılım dersleri için de söylenebilir tabi- çocuklara kazandıracağı matematik, 3B tasarım, yaratıcılık gibi özellikleri bir kenara koysak bile çocukları sadece google kullanmaya itecek olması ve öğrenmeyi öğretebilecek potansiyeli taşıyor olması da bu dersi okullarımıza getirmek için yeterli diye düşünüyorum. Umarım -devletin oyun üretimi konusunda bir şirkete yatırım yapacağını duyurmasından sonra bir nebze de olsa umudum oluştu- en kısa zamanda böyle haberler alırız. 

 

Kaynak: Ultimaker.com | İlgili içeriğe git

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.