Home Haber Astero Biyonik İhtiyaç Sahiplerine 3B Protezler Üretiyor

Astero Biyonik İhtiyaç Sahiplerine 3B Protezler Üretiyor

Astero Biyonik İhtiyaç Sahiplerine  3B Protezler Üretiyor
image_pdfimage_print

3B yazıcıların insanlığa en çok yardım ettiği, en ciddi katkısı protez uzuvlar diyebiliriz sanırım.

Daha önce bu konuda çok haber girdik: protezler-yapay uzuvlar üretilmişti; insanlar, hatta hayvanlar ihtiyaç duydukları uzvuna bir nebze de olsa ulaşmıştı. Ancak bunlar genelde ticari girişimler olmuştu.

Şimdilerde, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde bir ekip, tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak protez kollar üretmek için çalışmalara başladı.  Sitesine buradan ulaşabileceğiniz Astero Biyonik adlı girişimin amacı, ihtiyacı olan kişilere ücretsiz olarak protez kol tedarik etmek. 

 

 

Henüz yeni bir girişim olduğu için elimizde pek fazla bilgi bulunmuyor ancak sitedeki Sıkça Sorulan Sorular kısmındaki cevaplara göre, istediğiniz protezi site üzerinden sipariş ettiğinizde 2 ile 4 hafta arasında 3B baskısı alınarak size kargolanıyor ve kullanıcının fiziksel gelişimi göz önüne alınmazsa protezler için 1-2 yıllık ömür biçiliyor.

Normal protezlerin çok pahalı olması, yaygınlaşmaya başlayan 3D protezlerin ise yine ticari amaçlarla yapılmasından dolayı, bütçesini aşıp bu protezlere ulaşan kişinin, fiziksel gelişim ile beraber birkaç sene içinde tekrar almaya ihtiyaç duyduğunu belirten Astero Biyonik kurucuları,  bu gidişe dur demek isteyen birkaç öğrenci…

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.