Home Haber Anneler Bebeklerine 1 Adım Daha Yakın

Anneler Bebeklerine 1 Adım Daha Yakın

Anneler Bebeklerine 1 Adım Daha Yakın
image_pdfimage_print

Geçtiğimiz aylarda, görme engelli anneler için karnındaki bebeklerinin 3B baskısı alınarak elleriyle dokunabilmelerinin artık mümkün olduğunu içeren bir haberi sizlerle paylaşmıştık.

 

Görme engelli anneler için yapılmış olan bu uygulama sayesinde bebeğinizin ‘heykelini’ elinize zaten alabiliyordunuz. Tabii eğer isterseniz, yeni 3B tarama yöntemi ile direkt bebeğinizin yanında nefes alıyormuş gibi, kendi karnınızın içine girmeniz de artık mümkün görünüyor.

 

Brezilya’da bir klinikte geliştirilen bu teknik ile, rahim ve fetüsün çeşitli bölümlerini tarayan ultrason ve MR teknolojisini birleştirerek, karnınızda gelişmekte olan bebeğin tam bir 3B modeli ortaya çıkarılabiliyor.

Ailelerin dilerlerse 3D print edebilecekleri, veya VR sayesinde deneyimleyebilecekleri bu 3B görüntü, doktorlar için de bebeğin sağlığı açısından daha detaylı tespitler yapılabilmesini sağlayacak.

Şimdilik sadece Brezilya’daki bahsettiğimiz klinikte bulunan bu yöntem, Kuzey Amerika bölgesel radyolojistlerinin katıldığı bir toplantıda tanıtıldı bile. Dünyaya açılması çok da uzak sayılmaz.

 

 

Kaynak: 3ders.com | ilgili içeriğe git

Yazar: Hüseyin Kesen

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.