Home Haber 3D Yazıcı İle Üretilen Kafatası Çinli Bebek İçin Yaşam Kaynağı Oldu

3D Yazıcı İle Üretilen Kafatası Çinli Bebek İçin Yaşam Kaynağı Oldu

3D Yazıcı İle Üretilen Kafatası Çinli Bebek İçin Yaşam Kaynağı Oldu
image_pdfimage_print

Üç yaşındaki Çinli Han Han’ın kafası normalden dört kat daha büyük. Bu durum küçük kızın kafasını yastıktan kaldırmasına engel oluyor. Peki, böylesine ciddi bir sorunun üstesinden nasıl gelinir? Tabii ki 3D yazıcılar ile…

Hidrosefali hastalığına yakalanan Han Han daha bir yaşındayken annesi tarafından terk edildi. Günlük 100 Yuan’a çalışan babasıysa ona sadece iltihabı önleyici ilaçlar alabiliyordu. Fakat bu ilaçlar hastalığı sadece erteliyordu. Beyninin %85’i sıvı ile dolu olan küçük kızın büyüyünce kör ve sağır olma ihtimali vardı.

Bu hastalığa bir son vermek isteyen doktorlar ise sorunun çözümü üzerine yoğunlaştılar ve çözümü küçük kız için 3D yazıcı ile bir kafatası üretmekte buldular. Fakat kafatasının üretilmesi çok maliyetliydi. Neyse ki çözüm çok geç gelmedi. İnternet üzerinden toplanan bağışlarla ameliyat için gereken 500 bin Yuan toplandı.

Yaklaşık olarak 17 saat süren ameliyat başarıyla tamamlandı. Bununla birlikte Han Han, tıp tarihinde 3D yazıcı ile üretilmiş bir kafatası nakli yapılan ilk kişi olarak kayıtlara geçti. Tamamen iyileşip iyileşmeyeceğiyse hâlâ kesinlik kazanmamış bir durum.

Sonuç olarak bu olay bize, 3D yazıcıların tıbbi ve cerrahi işlemlerin başarılmasında ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu tekrar hatırlattı. Geleceğin tedavi konseptleriyle 3D yazıcılar sayesinde yavaş yavaş tanışıyor gibiyiz sanki…

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.