3D Baskı ile Düşük Karbon Ayak İzinin Önü Açılıyor
image_pdfimage_print

Son dönemde sayısı hızla artan orman yangınları, küresel ısınma ve kontrolsüz büyüyen karbon ayak izimizin sonuçlarını bariz bir şekilde gözler önüne seriyor. 3D baskı teknolojisi düşük karbon ayak izinin önünü açıyor.

Accelerate3D’nin CEO’su ve kurucu ortağı, 3D baskının muazzam çevresel faydalarının göz ardı edildiğini düşünüyor. Riley Knox’a göre bu özellik hepimizin gözünde öylesine normalleşti ki, gerçekten bir özellik olarak değerlendirmeyi göz ardı ettik. Yine de çevre dostu 3D baskı, ilerleyen yıllarda ivmesini artırıp büyük sükse kazanacak.

Endüstri uzmanlarına göre 3D baskının iklim değişikliğine karşı gösterilen çabaların önemli bir parçası haline gelmesinin diğer nedenleri arasında değiştirme yerine onarıma, daha çevre dostu malzemelerden ürünler üretilmesine ve atık malzemelerin geri dönüştürülmesine imkân tanıması yer alıyor.

Bir sonraki pandemi vurduğunda veya bir sonraki büyük gemi Süveyş Kanalı’nda sıkıştığında başka bir şey yoksa, burada ABD’de gerçek bir sağlam üretim üssüne ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum, çünkü bu gerçekten uzun, karmaşık küresel tedariklere güvenmek zincirler çok fazla kırılganlık açar.

Accerelate3D Kurucusu, Riley Knox.

Uzmanlar aynı zamanda, hızlı büyüyen teknoloji sayesinde, tasarım süreçlerinin çoğu bilgisayarlar ile gerçekleştirildiği için üretim sürecini kolaylaştırdığını ve verimlilik kazanımlarına ve daha az prototip ihtiyacına yol açtığını söylüyorlar.

Accelerate3D’yi bir şeyler inşa etme konusundaki ateşli tutkusunu sürdürmek için kuran makine mühendisi Knox, geçen yıl yaklaşık 12,6 milyar dolar değerinde olan ve 2026’da 37,2 milyar dolara ulaşması beklenen küresel 3D baskı ürünleri ve hizmetleri pazarı için çok parlak bir gelecek gördüğünü ifade ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.