3D Baskı Çikolata Teknolojisi
image_pdfimage_print

Eindhoven merkezli 3D gıda baskı girşimi byFlow, yeni geliştirdikleri ve patentli olan kişiye özel 3D baskı çikolata teknolojisini Belçika’nın Anvers (Antwerp) şehrinde düzenlenen, Dünyanın En İyi 50 Restoranı Ödülleri’nde tanıttı. Geride bıraktığımız birkaç yılda özellikle 3D baskı gıda ve kişiselleştirilmiş gıda alanlarında girişim ve yatırımların sayısı önemli ölçüde arttı. Özellikle vegan et, 3D baskı et, kişiselleştirilmiş beslenme gibi hayatımıza yeni giren konseptler ortaya çıktı. Daha önce 3Dörtgen Blog’da yer verdiğimiz bu içerikte sentetik et üretiminin geleceğine değinmiştik.

Kişiselleştirilmiş gıda ürünlerine talebin artması uluslararası pazarda dikkat çekici noktaya geldiğinde, byFlow ekibi özellikle çikolataya ilgi olduğunu fark edip bu alanda geliştirmeler yapmaya karar veriyor. Çikolata yapımındaki hassas süreçlerden soğutma gibi adımların insan eliyle kontrolündense bu süreci otomatikleştiren bir cihaz tasarlanıyor.

Tat ve kaliteyi korumaya ek olarak, kişiye özel şekillendirilebilir çikolatalar için kullanılan malzemenin özelliklerinin de uygun olması da önemli bir amaç. byFlow mühendisleri en karmaşık çikolata şekillerin bile 3D baskı ile üretilebildiği ve kullanımı kolay olan bir teknoloji geliştirdi.

3D baskı çikolata teknolojisi ile istediğiniz şekilde çikolata üretebilirsiniz.

Çikolata yapmak isteyen herkesin kolaylıkla kullanabileceği bir teknoloji olması hedefiyle yola çıkan byFlow, aynı zamanda Online Chocolate Design Studio ile 3D tasarım sürecini de kapsayan bir sistem kuruyor. Bu platform sayesinde çevrim içi 3 boyutlu çikolata tasarımı yapılabiliyor ve tasarımların baskıya gönderilmesi sağlanabiliyor. 

3D baskı çikolata üretimi için özelleştirilmiş 3D yazıcı.

byFlow’un tanıtımına göre her tür/marka kuvertür çikolata ile istendiği zaman, uzaktan komut vererek 3D çikolata tasarımlarını üretmek mümkün olacak ve tüm temperleme süreci otomatik gerçekleşecek. Bu sayede el işçiliği ihtiyacı azalırken, üretimde hata olasılıkları azalıyor, iş gücü gereksinimi azalıyor ve malzeme kullanımında verimlilik artıyor.

Henüz tanıtımı yapılan ancak satışa çıkmayan bu yeni teknolojiden haberdar olmak için byFlow’un internet sitesini takip edebilirsiniz. 3D baskı gıda, 3D baskı et ve sentetik et gibi konseptlerde yeni gelişmeleri kaçırmamak için 3Dörtgen Blog’u takip edin!

Kaynak: Innovation Origins

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.