Pastacılıkta 3D Baskı Pasta Kalıpları
image_pdfimage_print

Pastacılık alanında Dünya Şampiyonu Jordi Bordas, The Golden Peanut adlı son eseri için 3D baskı pasta kalıpları kullanıyor.

2011 yılında Pastacılık alanında Dünya Şampiyonu olan Bordas, aynı zamanda B.Consept tarif formülasyon metodunun da yaratıcısı. Devamlı olarak yeni tarifler araştıran ve geliştiren pasta şefi, yakın zamanda Viladecans’da bir okul açarak pastacılık ürünlerinin AR-GE’sine odaklandı. Bordas yeniliğie olan tutkusu sayesinde, BCN3D Sigma 3D yazıcı ile tanıştı.

3D Baskı ile Pastacılık Serüveni

Jordi’nin en son projesi, The Golden Peanut (Altın Fıstık) olarak adlandırılan yer fıstığı şeklinde fıstık aromalı bir üründü. Jordi ve ekibi ihtiyaçlarına uygun bir kalıp bulamayınca kendileri bir kalıp oluşturmaya karar verdi.

Alternatif pasta kalıpları ve ana modellerin oluşturulması için CNC makinelerinin kullanılması gerekebilir. Ancak bunların kullanımı karmaşık ve genellikle daha yüksek maliyetli makinelerdir.

3D baskı gıda kalıplarıyla çalışan Dinara Kasko‘dan ilham alan Jordi, BCN3D Technologies ile iletişime geçti. Çikolata endüstrisinde yaygın olan gıda kalıpları için 3D baskı parça kullanımı, gıda sektöründe giderek daha popüler bir uygulama haline geliyor. 3D baskı, karmaşık şekiller ve geometrilerle elde edilmesini sağlarken yüksek kalite sunar.

BCN3D’nin önerisi, Jordi’nin Altın Fıstık için kalıp oluşturmasını sağlayacak bir ölçekte yer fıstığını PLA ile basmak oldu. Jordi ve ekibi, BCN3D’nin güvenilir CAD yazılımı ile 3D modeli oluşturdu.

3D baskı kalıplar ile üretilen The Golden Peanut.

BCN3D ekibi, bir Sigma R19 yazıcı kullanarak, modelin her detayının pürüzsüz bir yüzeyle basıldığından emin olmak için 0,3 mm’lik bir sıcak uç kullanarak 3D yer fıstığını yüksek çözünürlükte üretti. Prototip üretildiğinde, dış yapı önce sertleşip ardından kalıp haline gelerek içine sıvı silikonun dökülmesini mümkün kıldı.

3D baskı gıda kalıpları

3D baskı, bekleme sürelerini haftalardan günlere indirdiği ve maliyetleri önemli ölçüde azalttığından düşük hacimli üretimde bu tür özelleştirilmiş kalıplar için idealdir. Bu örnekte, 3D yazıcılar bu güzel (ve lezzetli) ürünün sorunsuz bir şekilde üretilmesini sağladı.

Kaynak: BCN3D

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.